Domácí postřik na mšice je účinný a snadný na přípravu. Stačí mít po ruce chilli papričku a můžete začít kouzlit

Zbavte se mšic šikovným postřikem jen z domácích ingrediencí. Potřebovat budete jen osvědčené koření z kuchyně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mšice patří mezi obávané škůdce hmyzí říše. Mohou škodit jak na venkovních rostlinách, tak i na těch zazimovaných v interiéru. Pokud se jich však chcete zbavit bez použití chemie, pak si vezměte k ruce osvědčené ingredience z kuchyně. Musíte vybrat takové, kterých se tento hmyz štítí nebo ty, které ho dokážou přímo zlikvidovat. A do druhé kategorie patří i chilli papričky, které jsou pro měkká tělíčka mšic zkrátka a dobře příliš silné. A jak při výrobě postřiku postupovat?

Postřik na mšice z chilli papriček

Pod názvem chilli papričky je k mání celá řada druhů. Ve hře je například paprika křovitá (Capsicum frutescens) nebo paprika čínská (Capsicum chinense). Na konkrétním druhu však vcelku nezáleží, všechny mají obsah účinných látek velmi podobný, takže na mšice budou fungovat opravdu skvěle. Jakýkoli kajenský pepř alias chilli papričky v sobě totiž obsahuje celou řadu účinných látek.

Tou hlavní aktivní složkou chilli, která mu dodává jeho pikantní chuť, a také nabízí celou řadu dalších účinků, je kapsaicin. Jde o chemickou sloučeninu nacházející se v celých plodech chilli papriček. Právě kapsaicin aktivuje receptor v ústech a krku, který je zodpovědný za pocit horka a pálení v ústech. A spálit dokáže i mšice. Sám osobě však příliš účinný nebude – musí se ještě spojit s vhodným nosným médiem.

Jak vyrobit přírodní postřik na mšice iZdroj fotografie: Depositphotos

Postřik na mšice z chilli a oleje

K výrobě přírodního postřiku na mšice budete potřebovat:

  • 1 litr vody
  • 1 polévkovou lžíci mýdla (použijte jemné, čistě přírodní mýdlo)
  • 1 lžíci rostlinného oleje (nejlépe se hodí řepkový nebo olivový)
  • 1 lžičku chilli

Nejdříve smíchejte vodu, mýdlo a rostlinný olej dohromady. Poté vše přelijte do rozprašovače a přidejte co nejjemněji namleté chilli. Láhev dobře protřepejte, aby se ingredience spojily a postřik byl okamžitě připraven k použití. Poté nastříkejte roztok přímo na mšice a na listy postižených rostlin. Určitě nešetřete a stříkejte až do skanutí (z listů začnou kapat velké kapky vody).

Jak často postřik opakovat

Toto ošetření opakujte každé 3 až 4 dny, dokud mšice zcela nezmizí. Pokud se chystáte sklízet plody, pak aplikaci postřiku ukončete nejméně týden před předpokládaným termínem – v opačném případě je budete muset důkladně umýt, a ani tak nebude pozitivní výsledek zcela zaručen (k omytí použijte roztok vody a jedlé sody, jen samotná voda nestačí).

Jak vyrobit přírodní postřik na mšice iZdroj fotografie: Depositphotos

Před použitím postřiku na celou rostlinu je vhodné ho nejdříve vyzkoušet na malé ploše a několik hodin počkat. Pokud se list začne kroutit nebo černat, pak postřik nepoužívejte – některé rostliny totiž mohou být citlivé na obsažené mýdlo a postřikem byste je mohli zcela zahubit.

Jaké přírodní prostředky v boji proti škůdcům používáte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články