Jak zabránit námrazám v lednici: Pomocnou ruku podá rostlinný olej

Při údržbě lednice se rozhodně vyplatí vzít do ruky rostlinný olej – i tenká vrstva vám dokáže skvěle pomoci proti námraze.

Jak zabránit námrazám v lednici: Pomůže vám rostlinný olej i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Moderní chladničky bývají mnohdy vybaveny mnoha pokročilými funkcemi a technologiemi. Ovšem i přes inovace, jako je systém No Frost, se však na zadní stěně může časem hromadit námraza, což vede k řadě problémů. Toto hromadění může negativně ovlivnit výkon spotřebiče, potenciálně způsobit kolísání teploty a snížit jeho účinnost.

Proč se tvoří námraza

Hromadění námrazy v chladničce může být trvalou nepříjemností. Tvoří se na zadní stěně, často jako důsledek vlhkosti vznikající během procesu chlazení. I když se moderní chladničky snaží s tímto problémem bojovat pomocí technologie No Frost, námraza si přesto může ke vzniku najít cestu, zejména při častém otevírání a zavírání dveří.

Námraza se už nikdy tvořit nebude

Řešení, jak zabránit vzniku námrazy v chladničce, je překvapivě jednoduché: bude vám stačit jen vatový tampon nebo polštářek namočený v rostlinném oleji. Zde je návod, jak na to:

  • Rostlinný olej
  • Vatový tampon nebo polštářek

Začněte tím, že vypnete nebo odpojíte chladničku. Bezpečnost především! Poté namočte vatový tampon nebo polštářek do rostlinného oleje. Dbejte na to, abyste ho nepromočili; stačí mírně navlhčený. Nyní tímto prostředkem jemně potřete nebo otřete celou zadní stěnu chladničky. Cílem je nanést tenkou, rovnoměrnou vrstvu rostlinného oleje. Dbejte na to, abyste věnovali zvláštní pozornost místům, kde se obvykle hromadí námraza. Jakmile je zadní stěna dostatečně natřena, můžete chladničku opět zapojit do sítě.

Jak to celé funguje

Nanesením vrstvy rostlinného oleje na zadní stěnu chladničky vytvoří bariéru, která zabrání kondenzaci vody – nedojde tedy k tomu, že by zmrzla a hromadila se v podobě námrazy. Místo toho bude stékat po stěně do určeného odtokového otvoru, a nakonec se shromáždí v nádobě určené pro přebytečnou tekutinu. Pro dosažení maximální účinnosti je vhodné tento postup pravidelně opakovat, zejména pokud si všimnete, že se námraza začíná opět hromadit.

Čištění lednice od nepříjemné námrazy nepatří k právě oblíbeným činnostem – můžete mu však snadno předejít díky osvědčené údržbě iZdroj fotografie: Freepik
Čištění lednice od nepříjemné námrazy nepatří k právě oblíbeným činnostem – můžete mu však snadno předejít díky osvědčené údržbě

Tipy pro údržbu ledničky

Pravidelně kontrolujte a čistěte odtokový otvor. Časem se v tomto malém otvoru mohou hromadit nečistoty, které brání správnému odtoku vody. A ujistěte se také, že nádoba určená k zachycení přebytečné kapaliny je čistá a správně funguje. V případě potřeby ji vyprázdněte. A pomoci vám může i houbička napuštěná solí, účinně absorbuje přebytečnou vlhkost.

Pokud chcete svou domácnost umývat opravdu ekologicky, pak vsaďte na univerzální citrónový čistič

Jak často myjete svou chladničku vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Kateřina Dlubalová

Do magazínu Chalupáři-Zahrádkáři pro Vás přispívám již druhým rokem, specializuji se na venkovní a vnitřní květiny, pěstování zeleniny a obecné starosti kolem zahrady. Jakékoliv připomínky mi můžete zaslat na [email protected]

Zobrazit další články