Nemesis všech molů – esenciální oleje: Pár kapek ve spíži a už se v domácnosti neukážou

Moli dokážou v kuchyni napáchat řadu škod, poškozují totiž vaše zásoby potravin. Naučte se je odhalit a zlikvidovat.

Proč dávat bobkový list do mouky i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Moli jsou škůdci, kteří mohou způsobit velké škody na potravinách, proto je důležité najít místo, kde se začali množit, včas a odstranit ho. Jako první proto hledejte známky škod na potravinách, jako jsou malé díry v obalech nebo pavučinky. Zkontrolujte také různé zbytky potravin, které jste uchovávali v kuchyni (třeba ořechy na misce apod.).

Jak najít moly ve spíži

Pomoci vám má může i sledování larev. Larvy molů jsou bílé a obvykle je najdete v potravinách nebo v jejich blízkosti. Dospělce můžete eliminovat s pomocí lepových pastí, ovšem potraviny s larvami musíte zlikvidovat

Proti molům pomůže mrazák

Pokud máte podezření, že se v nějakém druhu potravin moli usídlili, ale ještě nejsou patrné žádné známky jejich působení, pojistěte se a tyto potraviny jednoduše vložte do mrazáku. Po 24 hodinách mráz spolehlivě zahubí možné larvy i vajíčka.

Jak zatočit s moly iZdroj fotografie: Depositphotos

Esenciální oleje proti molům

Vsadit lze i na esenciální oleje. Skvělý je například ten eukalyptový. Stačí ho nakapat na vatový tampon a ten vložit do spíže. A jaké další esenciální oleje pomáhají?

  • Citrusový olej nebo citronová kůra
  • Levandulový olej
  • Cedrové dřevo:
  • Olej z muškátového oříšku
  • Chilli olej

Hřebíček s moly zatočí

Do spíže můžete také vložit hřebíček. Nasypte ho do misku a umístěte ji do každé poličky. Moli se tak ve vašich potravinách ani neusadí, protože jim spíž bude zkrátka zapáchat. Sáhnout však lze i po různých bylinkách, které tento hmyz nesnáší.

Například levandule obsahuje silice, které mohou moly odpuzovat. Můžete si pořídit levandulový sprej nebo například sáčky s levandulovými květy a umístit je do skříní. Vynikají je také rozmarýn. I ten obsahuje aromatické oleje, které mohou také pomoci odhánět moly. Rozmarýn můžete použít stejně jako levanduli. Obojí však platí spíše na potravinové moly.

Pomohou i další bylinky

Další známou bylinkou proti molům je i kozlík lékařský. Ten se používá jako přírodní repelent proti molům, ovšem pomoci vám může i se spánkem, stejně jako přívětivé prostředí ložnice. Nemáte rádi výrazný pach kozlíku? Pak vsaďte na cypřiš. Jde o strom, který v sobě obsahuje látku známou jako thujon, jež moly také odradí od návštěvy vaší spíže. A pomůže i bobkový list.

Jak vyrobit past na moly iZdroj fotografie: Depositphotos

Je však třeba poznamenat, že tyto bylinky a oleje mohou mít na moly pouze mírně odstrašující účinek a obvykle nejsou úplně spolehlivé. Je proto vždy důležité udržovat skříně na potraviny čisté a suché a pravidelně prát veškeré textilie, které mohou přijít do styku s potravinami. Jedině tak můžete účinně minimalizovat riziko výskytu molů.

Jak proti molům ve spíži bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články