Šálek octa do bubnu pračky a ručníky budou měkké a lehké jako peříčko

Jedlá soda se může stát skvělou pomocí při praní prádla. Při správném dávkování vrátit měkkost a svěžest i zapraným ručníkům.

i Zdroj fotografie: JFVelasquez Floro / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jedlá soda je vynikajícím pomocníkem při praní prádla, protože dokáže odstranit skvrny, neutralizovat nepříjemné zápachy a zlepšit účinnost pracího prášku. Obvykle se doporučuje jedno univerzální řešení, respektive používané množství, ovšem pokud přihlédnete k charakteru praného prádla, budou vaše výsledky ještě lepší.

Šálek octa zaručí ručníkům měkkost

Pokud máte doma ručníky, které při utírání spíše škrábou, nemusíte je ještě nahrazovat novými. Pravděpodobně jste udělali chybu při jejich praní. Ale to není nic, co by nebylo možné napravit. Ať už je příčinou jejich hrubosti použití aviváže (pro ručníky se opravdu nehodí) nebo jen zbytky nevhodného pracího prášku, může vám s tím pomoci ocet. Stačí do bubnu pračky nalít jeden šálek a ručníky zapnout na běžný program (žádný další prací prostředek už nepřidávejte). Po vyprání v octu budou ručníky jako nové.

Bílé prádlo a jedlá soda

Pokud chcete udržet bílé prádlo sněhově bílé po dlouhou dobu, můžete použít jedlou sodu jako přísadu k běžnému pracímu prášku. Stačí přidat 1/2 šálku jedlé sody do bubnu pračky spolu s běžným pracím práškem. Díky tomu získáte bělejší a svěžejší prádlo. Použít lze ovšem i jiná přírodní bělidla.

Jedlá soda na barevné prádlo

Pro barevné prádlo by měla být použito menší množství jedlé sody, abyste zabránili vyblednutí barvy. Bohatě vám postačí 1/4 šálku jedlé sody přidané do bubnu pračky spolu s běžným pracím práškem.

Postarejte se o dobrou izolaci oken iZdroj fotografie: Depositphotos

Oblečení z přírodních vláken

Pokud perete prádlo vyrobené z přírodních vláken, jako jsou bavlna, len nebo konopí, pak vám jedlá soda může pomoci odstranit zápach potu a zlepšit měkkost tkanin. A jak ji použít? Přidejte 1/2 šálku jedlé sody do bubnu pračky spolu s běžným pracím práškem.

Prádlo z umělých vláken

Při praní prádla z umělých vláken, jako jsou polyester nebo nylon, je třeba používat jedlé sody opravdu málo. Tyto materiály jsou totiž mnohem citlivější na vyšší teploty a chemikálie, proto se doporučuje přidat jen 1/4 šálku jedlé sody do bubnu pračky.

Sportovní a silně zapáchající prádlo

Pokud se chystáte prát sportovní oblečení nebo prádlo, které silně zapáchá, můžete k běžnému pracímu prášku přidat 1/2 šálku jedlé sody. Jedlá soda pomůže odstranit zápach a zlepší účinnost pracího prášku.

Stačí jeden šálek jedlé sody a prádlo bude perfektně měkké a jako nové iZdroj fotografie: Depositphotos

Praní prádla pro děti

Jak se postarat o textil určený pro nejmenší členy rodiny? Pokud ho chcete zjemnit a změkčit, můžete přidat 1/2 šálku jedlé sody do bubnu pračky spolu s běžným pracím práškem. Jedlá soda pomůže odstranit zápach a oblečení bude po vyprání z pračky mnohem příjemnější na dotek. Pokud nechcete používat jedlou sodu, můžete vsadit i na oblíbený glycerin.

Jedlá soda vyčistí i pračku

Jedlá soda je také účinný přírodní čisticí prostředek, který může pomoci odstranit zbytky pracího prášku, zápach a usazeniny ve vaší pračce. Pokud chcete vyčistit pračku jedlou sodou, postupujte podle následujících kroků:

  • Vyjměte všechny vnitřní části pračky, jako je zásobník na prací prášek a filtr, a důkladně je očistěte vodou a mýdlem.
  • Do zásobníku nasypte 1 šálek jedlé sody.
  • Spusťte pračku na nejdelší a nejteplejší cyklus.
  • Po skončení cyklu otevřete pračku a nechte ji vyschnout.
  • Pokud je stále přítomen zbytkový zápach, opakujte postup s menším množstvím jedlé sody.
Jak vyčistit pračku a zbavit ji zápachu domácími metodami iZdroj fotografie: Depositphotos

Po vyčištění pračky z jedlé sody můžete také nalít do bubnu pračky 1/2 šálku octa a spustit další cyklus s nejvyšší teplotou. Ocet pomůže neutralizovat zbytkové zápachy a zlepší účinnost pračky. Pamatujte, že pravidelná údržba a čištění pračky mohou prodloužit její životnost a zlepšit její výkon. Vyčištění pračky jedlou sodou je ekologickou a bezpečnou alternativou k chemickým čisticím prostředkům, takže můžete mít čistou a zdravou pračku bez použití agresivních chemikálií.

Jak se o svou pračku staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články