Pokud plánujete listopadové příznivé dny využít k výsadbě česneku, měli byste rozhodně vyzkoušet tento jednoduchý trik. Díky tomuto hnojivu bude hojně plodit.
Než se pustíte do podzimní výsadby plodin, měli byste napřed půdu na další pěstování připravit. Použitím popela nejen že doplníte vyčerpané zásoby živin, ale také poskytnete rostlinám lepší podmínky pro zakořenění a přečkání celé zimy. Navíc se tím zbavíte i organického odpadu z vaší domácnosti. Podle webu Top Recepty jej lze jednoduše přisypat k rostlinám nebo z nich připravit výživnou směs na zalévání. Sami doma dřevěný popel shromažďujeme a využíváme na zahradě.
Čím hnojit rostliny na zahradě
Nemusíte nutně kupovat drahá speciální hnojiva, abyste svým rostlinám zajistili tu nejlepší péči. Jejich používání je navíc z dlouhodobého hlediska nebezpečné jak pro životní prostředí, tak i vaše vlastní zdraví. Namísto toho začněte pracovat s přírodními surovinami, které máte po ruce. Jak jsme psali již dříve v článku na Chalupáři-Zahrádkáři, ideální volbou je dřevěný popel, který obsahuje velké množství prospěšných látek a vždy se jej vyprodukuje velké množství.
Proč používat popel při výsadbě česneku
Na stránkách Chalupáři-Zahrádkáři jsme už dříve psali o obohacení substrátu v záhonech trochou popela. Tímto způsobem vytvoříte pro česnek vhodné podmínky, aby mohl zakořenit a dále se pomalu vyvíjet. Navíc předejdete vzniku nemocí, houbových chorob, plísní, a dokonce i některých druhů škůdců. Přitom vás takové hnojení nebude nic stát, což vítá i naše čtenářka Alice D. z Lanškrouna: „Popelem hnojíme moc rádi. Po celý rok je ho dostatek, nic nás nestojí a přináší skvělé výsledky.“
Další výhodou použití popela při výsadbě je, že se vyhnete dalšímu nutnému hnojení. Zvlášť na jaře tak můžete věnovat čas i energii při péči o jiné druhy rostlin, zatímco česnek bude čerpat zásoby uložené z podzimní přípravy. Za tyto nadstandardní služby se vám v příštím roce odmění opravdu bohatou a chutnou úrodou plnou vitamínů a dalších prospěšných látek.
Jak na podzimní výsadbu česneku
Nejdříve v záhonu vytvořte otvory a udržujte mezi nimi dostatečnou vzdálenost, aby měly rostliny do budoucna kolem sebe potřebný prostor. Do vyhloubené jamky nasypte popel a smíchejte s hlínou. Teprve poté přidejte stroužek česneku tak, aby špičkou směřoval vzhůru a přikryjte vrstvou hlíny. Podle webu Magazín Doma lze vytvořit z popela i zálivku, dejte však pozor, abyste jej vodou příliš nenaředili.