Kam se hrabe hnůj, zelené hnojení vyživí půdu a všechny rostliny donutí k růstu

Na prázdné záhony v zahradě vysejte zelené hnojivo. Půdu ochráníte před škůdci i plevelem, a navíc do ní dodáte veškeré potřebné živiny.

Jak připravit záhony pro efektivní letní pěstování okurek i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rostoucí rostliny z půdy čerpají veškeré látky a živiny, které ke svému správnému růstu a vývoji potřebují. Ty musíte v průběhu roku doplňovat, aby vám nezačaly strádat. Proto se doporučuje volná místa v záhonech obsadit zeleným hnojivem. Podle webu iReceptář existuje několik druhů rostlin, které se k tomuto účelu skvělé hodí. Tuto metodu využívá i polovina naší redakce.

Výhody zeleného hnojení

Jak jsme psali již dříve v článku na Chalupáři-Zahrádkáři, hlavními výhodami těchto rostlin je jejich rychlý vývoj a růst. Zhruba po 2 – 4 týdnech od vysetí dokáži vytvořit silný kořenový systém a velké množství nadzemní hmoty. Díky tomu zlepší schopnost půdy zadržovat vodu a jejich zelené části lze následně posekat a nechat zetlít na místě. Tím se do půdy dostane velké množství potřebných látek, což potvrzuje i internetový portál ZelenéHnojení.

Svou přítomnosti navíc znemožňují rozrůstání plevelných rostlin a některé dokonce odpuzují i škodlivé druhy hmyzu. Vaše záhony tak budou skvěle připravené k dalšímu výsevu nebo výsadbě a ušetříte si spoustu práce s jejich dalším hnojením a vytrháváním plevele, jak potvrzuje i naše čtenářka Alena K. z Šumperku: Zelené hnojení vyséváme každoročně. Jeho výsledky jsou opravdu vynikající a záhony tak vyžadují mnohem méně péče.“

Nahradí hnůj a udělá půdu úrodnou a zdravou. Svazenka je pomocnicí pro každou zahradu

Co použít jako zelené hnojení

Velmi účinnou meziplodinou je svazenka vratičolistá. Využít však můžete také bílou ředkev, vikev huňatou, jetel luční, žito nebo pohanku. Výhodou těchto rostlin je jejich krátká vegetační doba a nenáročnost. Po výsevu se o ně téměř nemusíte starat. Jedinou vaší starostí je tak samotný výsev a následné posekání vzrostlých meziplodin.

Pokud hledáte výživu, kterou byste snadno pohnojili celou zahradu (a přitom za ni nezaplatili příliš moc), zkuste draselnou sůl. iZdroj fotografie: Freepik
Zelené hnojení je skvělým způsobem, jak využít prázdné záhony, a zároveň je připravit na pozdní letní sezonu

Další způsoby, jak ochránit půdu

Kromě pěstování těchto krycích plodin můžete využít také vynikajících vlastností hořčičného semínka. Stačí jej rozházet po záhonu a nechat působit. I tímto způsobem předejdete výskytu škůdců, nemocí, houbových chorob a plísní. Kromě toho lze obojí nahradit hnojem, což jsme radili již v dřívějším článku na stránkách Chalupáři-Zahrádkáři.

Jak pracujete s prázdnými záhony vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články