Když radiátor málo topí: S častým problémem pomůže jeho odvzdušnění

Pokud u vás doma není tak teplo, jak byste si nejspíš představovali, pak vsaďte na jednoduchou proceduru – odvzdušnění radiátoru.

Když radiátor málo topí: S častým problémem pomůže odvzdušnění i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Častým problémem, se kterým se lidé v tomto chladném období potýkají, je špatné vytápění radiátorů. To může vést k nerovnoměrnému vyhřívání místností a tím pádem samozřejmě také zvýšeným účtům za energie (o snížení obytného komfortu ani nemluvě). K zajištění efektivní funkce radiátoru však lze podniknout několik kroků, z nichž nejdůležitější je právě jeho správně provedené odvzdušnění.

Vyčistěte okolí radiátoru

Prvním krokem k zajištění účinnosti radiátoru je vyčištění jeho okolí od všech překážek. Radiátory fungují na principu přirozené konvekce, kdy teplý vzduch stoupá a studený klesá, čímž vzniká přirozené proudění vzduchu a tepla. Předměty na radiátoru nebo v jeho blízkosti mohou toto proudění narušit, což vede ke špatné distribuci tepla, a tím i ke zhoršenému topnému účinku.

Seřiďte ventily radiátoru

Ujistěte se také, že jsou ventily na radiátoru správně seřízeny. Tím zajistíte, že všechny jednotky v systému budou hřát stejně. Zároveň je také při této příležitosti zkontrolujte – pokud části radiátoru zůstávají při zapnutém vytápění studené, je to jasná známka toho, že je v nich zachycen vzduch, který je třeba odstranit.

Jablečné slupky netřeba vyhazovat: Když se dají na radiátor, krásně osvěží a provoní celou místnost

Odvzdušnění radiátoru se není třeba bát

Vzduch zachycený uvnitř topného tělesa totiž brání správné cirkulaci horké vody, což vede ke vzniku studených míst. A jak na to?

  • Pod ventil radiátoru položte ručník, abyste zachytili případnou unikající vodu.
  • Před odvzdušněním radiátoru se ujistěte, že je topení zapnuté a nastavené na nejvyšší stupeň po dobu alespoň půl hodiny, jak radí web iReceptář. Tím se v systému vytvoří tlak a proces bude účinnější.
  • Pomocí klíče na radiátory pomalu otáčejte ventilem. Při úniku vzduchu uslyšíte syčivý zvuk. Jakmile začne vytékat voda, znamená to, že je hotovo.
  • Okamžitě proto ventil zavřete, abyste zabránili úniku příliš velkého množství vody. Podrobněji o tomto procesu psali Chalupáři-Zahrádkáři zde.
Odvzdušnění radiátoru může být mnohem důležitější, než se na první pohled zdá – naštěstí zvládne úplně každý. iZdroj fotografie: Depositphotos
Odvzdušnění radiátoru může být mnohem důležitější, než se na první pohled zdá – naštěstí zvládne úplně každý

Zvažte instalaci radiátorového ventilátoru

Pro další zvýšení účinnosti vytápění zvažte instalaci radiátorového ventilátoru. Tyto malé elektrické chladiče lze připevnit k horní nebo spodní části radiátoru a zvýšit tak kvalitu a rychlost vytápění v místnosti.

Kdy odvzdušnit radiátory

Optimální doba pro odvzdušnění radiátorů je podle webu DůmPlnýÚspor na začátku topné sezóny. Ovšem ve skutečnosti to můžete provést kdykoliv.

Správné odvzdušnění radiátoru a jak na něj

Jak často svůj radiátor odvzdušňujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články