Když sazenice odmítají růst: Nejčastějším důvodem je překyselená půda

Pokud se vašim sazenicím nedaří tak, jak byste si představovali, zkuste zkontrolovat pH použitého substrátu. Někdy tu bývá zakopaný pes.

Když sazenice odmítají růst: Nejčastějším důvodem bývá překyselená půda i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Mnoho zahrádkářů si možná neuvědomuje, že komerční směs pro květináče, kterou používají a která je často až příliš bohatá na rašelinu, může být pro ty nejmenší sazeničky jednoduše hodně kyselá. Toto kyselé prostředí narušuje křehkou rovnováhu, která je podle tvrzení z portálu Blíže k přírodě nezbytná k tomu, aby sazenice mohly účinně přijímat živiny, a brzdí jejich růst a žádoucí vývoj kořenů.

Neutralizace pomocí dusičnanu vápenatého

Rozpuštěním 1 polévkové lžíce této sloučeniny v 10 litrech vody vytvoříte životodárný elixír, který nejen neutralizuje kyselost půdy, ale také sazenicím poskytuje nezbytné živiny pro jejich silný růst. „Nezapomeňte, že před aplikací tohoto roztoku je nezbytné zalít půdu kolem rostlin čistou vodou, abyste zabránili spálení kořenů,“ radí zahradnice Jana P. z Klučné.

Pozor na osvětlení

Správné množství světla je klíčové. Pokud je ho málo, rostlinky se budou vytahovat, pokud je ho příliš, hrozí jim spálení. Řešení? Fyto lampa umístěná 12 až 15 cm nad sazenicemi, která opravdu věrně napodobuje pečující náruč slunce a nabízí stálý proud světla bez rizika popálení nebo nadměrného zastínění.

Nadrťte si bobkový list: Poslouží jako vynikající hnojivo pro všechny rostliny od stadia sazenic až po kvetení či plození

Základ: Půda a odvodnění

Zajistěte také, aby nádoby na výsadbu měly dostatečnou drenáž, což zabrání přemokření, chorobám a výskytu škůdců, jak připomíná web Podlahářství-Polička. A nezapomeňte ani na dodržování doporučených termínů výsevu, které jsou podrobně uvedeny na obalech semen. V tomhle případě totiž rozhodně nic neuspěcháte, jak jsem se sama už hodněkrát přesvědčila.

Aby se vašim sazenicím letos opravu skvěle dařilo, musíte jim vyjít vstříc. Důležitá je třeba i kyselost použitého substrátu. iZdroj fotografie: Freepik
Aby se vašim sazenicím letos opravu skvěle dařilo, musíte jim vyjít vstříc. Důležitá je třeba i kyselost použitého substrátu

Mezi další časté chyby patří podle zjištění Chalupářů-Zahrádkářů také špatná výživa. Skvělý je například booster z banánu, ale své mladé rostlinky můžete pohnojit třeba i výluhem z dřevěného popela nebo cibulových slupek (tím zároveň vytáhnete do boje i proto chorobám a škůdcům). Navíc tak skvěle využijete běžný odpad v domácnosti.

Jak vypěstovat sazenice rajčat a paprik úplně od semínka

Jak o své sazenice pečujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články