Tato víra je často spojena s různými lidovými pověrami a mýty, které se předávají z generace na generaci. Za vše prý může satan.
Rozsypání soli prý není podle webu EnigmaPlus jen tak. Tato zdánlivě banální událost je prý totiž podle pověr prodchnuta významem, který dalece přesahuje pouhou nešikovnost nebo nešťastnou náhodu. Podle starých pověstí znamená rozsypání soli předzvěst konfliktu – doslova pozvání sváru do srdce domova. Naštěstí však proti tomu lze něco dělat.
Proč právě sázka na sůl
Sůl byla v historii vším možným, jen ne obyčejnou. V minulých dobách představovala opravdu vzácné zboží. Stala se totiž nezbytným prvkem pro uchování potravin (a tím pádem i pro udržení života, a jako taková byla často stejně cenná jako zlato – to jsem slyšela na přednášce od jednoho historika). Rozsypat sůl tak znamenalo promrhat zdroj, který byl nejen drahý, ale i nezbytný, jak informuje web Lifee. Z tohoto praktického hlediska možná vzniklo přesvědčení, že rozsypání soli je předzvěstí neštěstí nebo konfliktu.
Jak se proti zlu bránit
V reakci na tuto pověru se vyvinul rituál, který měl negativní znamení zvrátit: stačilo prý hodit špetku rozsypané soli přes levé rameno. Tento úkon vychází z přesvědčení, že tím člověk hází sůl do očí ďábla, který tam číhá a čeká, až vám bude moci uchvátit. K provedení tohoto ochranného gesta se proto používá pravá ruka, symbolizující ruku spravedlnosti.
Proč však levé rameno? Historicky je levá strana často spojována s temnotou a zlem (stačí si jen vzpomenout na úporné přeučování leváků, které bylo běžné ještě poměrně nedávno). Pravá strana je naopak spojována s božstvím, světlem a dobrem. Přehozením soli přes levé rameno se tak člověk symbolicky snaží oslepit síly temnoty a ochránit se před jejich vlivem. Mimochodem – sůl se prý nikdy nerozsype náhodou. Naopak – může za to váš anděl strážný, který vám tím dává najevo, že zlo je opravdu blízko.
Pověr známe více
Při rozsypání soli se tedy nerozsypou jen zrnka, ale i ozvěna staleté víry a praxe. Zdaleka však nejde o jedinou pověru, která bývá s domácností spojována. Chalupáři-Zahrádkáři například v minulosti upozorňovali na nebezpečí, které si naši předci spojovali s večerním úklidem a upozornili tak na to, kdy je vhodné sázet rostliny.