Proč nevyhánět holuby z parapetu: Údajně mají chránit majitele domu před nebezpečím

Holub nebývá v našich končinách vnímán právě pozitivně – a to je škoda, protože mnohé lidové pověry ho vnímají docela jinak.

Jak vypudit holuby z balkonu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Holubi sedící na okenních parapetech jsou v městském životě běžným jevem, který ovšem obvykle nebývá vítán právě s nadšením. Tito prostí ptáci však v sobě ve skutečnosti nesou bohatou symboliku a folklór, takže by byla škoda je jen tak bezmyšlenkovitě vyhánět.

Dobré znamení od holubů

Na rozdíl od některých moderních názorů jsou v lidovém folklóru holubi spojováni spíše s pozitivními než negativními znameními. Například když přistávají na okenním parapetu, bývají považováni za předzvěst dobrých zpráv, míru a prosperity. Například zdravý, světle zbarvený holub odpočívající na okně je často interpretován jako předzvěst brzké pozitivní životní změny.

Holubi posedávající na balkoně bývají velmi nepříjemným problémem – ale můžete je snadno odehnat díky jedné docela obyčejné zelenině iZdroj fotografie: Depositphotos
Holubi posedávající na balkoně bývají velmi nepříjemným problémem – ale dost možná vám nesou i štěstí

Holub jako ochránce

V lidových představách je holub sedící na okenním parapetu považován i za ochránce, jak informuje web ZapustiByznes. Věří se totiž, že jeho přítomnost chrání domácnost před neštěstím. Proto je v některých zemích běžné nabízet těmto ptačím návštěvníkům jídlo nebo jim nachystat krmítko jako gesto na uvítanou a na znamení vděčnosti. Je však třeba se podívat také na to, jak se holub chová. Třeba ten, který chodí po parapetu sem a tam, prý signalizuje příchod hostů. Povaha nadcházející návštěvy se prý odráží v jeho chování:

  • Klidná procházka naznačuje příjemnou a přátelskou návštěvu.
  • Nemocný holub může naznačovat možné rodinné konflikty.
  • Dobře nakrmený holub naznačuje příchod rodičů.
  • Mladý pták je považován za znamení nových známostí.
Straku ze zahrady nevyhánějte, nadělá více užitku než škody

Straku ze zahrady nevyhánět, nadělá více užitku než škody

Holub klepající na okno je pak obvykle vykládán jako znamení blížících se životních změn. Povahu těchto změn, ať už pozitivních, nebo negativních, údajně určuje chování ptáka při tomto aktu.

  • Klidné chování může předpovídat příjemné události, usmíření nebo vyřešení problému.
  • Radostné vrkání často předpovídá svatbu nebo důležité setkání.
  • Bojující holubi mohou signalizovat konflikt s blízkými.
I když tyto ptáky vnímáme většinou spíše negativně, ve skutečnosti mohou být předzvěstí mnoha pozitivních věcí. iZdroj fotografie: Freepik
I když tyto ptáky vnímáme většinou spíše negativně, ve skutečnosti mohou být předzvěstí mnoha pozitivních věcí.

Význam holubího trusu

Holubí trus na okenním parapetu je sice často považován za nepříjemnost, ale někdy může být naopak vykládán jako předzvěst štěstí a prosperity pro majitele domu, který ho objeví jako první. Více o tom napsal web ProŽeny. Podle něj nosí štěstí i pokálení holubem. A kdo ví? Možná na tom něco opravdu je. Až si tedy příště budu čistit zašpiněný kabát nebo auto, zkusím u toho příliš nenadávat – co kdybych si získané štěstí takhle zase odehnala?

Ale pokud holuby vyhánět přece jenom musíte, pak se vždy snažte vsadit na co nejšetrnější způsob, který jim neublíží. Chalupáři-Zahrádkáři doporučují chilli papričku.

Další zajímavosti o holubech prozradí známý chovatel Jaroslav Čechura

Na jaké pověry nedáte dopustit vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články