Když se rozsype sůl: Podle pověr se blíží konflikt, na který se musíte připravit

Tato víra je často spojena s různými lidovými pověrami a mýty, které se předávají z generace na generaci. Za vše prý může satan.

Odstraňte vlhkost pomocí soli i Zdroj fotografie: NeoMeesje / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Rozsypání soli prý není podle webu EnigmaPlus jen tak. Tato zdánlivě banální událost je prý totiž podle pověr prodchnuta významem, který dalece přesahuje pouhou nešikovnost nebo nešťastnou náhodu. Podle starých pověstí znamená rozsypání soli předzvěst konfliktu – doslova pozvání sváru do srdce domova. Naštěstí však proti tomu lze něco dělat.

Proč právě sázka na sůl

Sůl byla v historii vším možným, jen ne obyčejnou. V minulých dobách představovala opravdu vzácné zboží. Stala se totiž nezbytným prvkem pro uchování potravin (a tím pádem i pro udržení života, a jako taková byla často stejně cenná jako zlato – to jsem slyšela na přednášce od jednoho historika). Rozsypat sůl tak znamenalo promrhat zdroj, který byl nejen drahý, ale i nezbytný, jak informuje web Lifee. Z tohoto praktického hlediska možná vzniklo přesvědčení, že rozsypání soli je předzvěstí neštěstí nebo konfliktu.

Jak vypudit holuby z balkonu

Proč nevyhánět holuby z parapetu: Údajně mají chránit majitele domu před nebezpečím

Jak se proti zlu bránit

V reakci na tuto pověru se vyvinul rituál, který měl negativní znamení zvrátit: stačilo prý hodit špetku rozsypané soli přes levé rameno. Tento úkon vychází z přesvědčení, že tím člověk hází sůl do očí ďábla, který tam číhá a čeká, až vám bude moci uchvátit. K provedení tohoto ochranného gesta se proto používá pravá ruka, symbolizující ruku spravedlnosti.

Proč však levé rameno? Historicky je levá strana často spojována s temnotou a zlem (stačí si jen vzpomenout na úporné přeučování leváků, které bylo běžné ještě poměrně nedávno). Pravá strana je naopak spojována s božstvím, světlem a dobrem. Přehozením soli přes levé rameno se tak člověk symbolicky snaží oslepit síly temnoty a ochránit se před jejich vlivem. Mimochodem – sůl se prý nikdy nerozsype náhodou. Naopak – může za to váš anděl strážný, který vám tím dává najevo, že zlo je opravdu blízko.

Jak použít sůl pro absorbování vlhkosti v domácnosti iZdroj fotografie: Depositphotos
Mnoho lidí věří, že když se rozsype sůl, může to naznačovat příchod konfliktu nebo nějakých nepříjemností. Prý za tím stojí anděl strážný

Pověr známe více

Při rozsypání soli se tedy nerozsypou jen zrnka, ale i ozvěna staleté víry a praxe. Zdaleka však nejde o jedinou pověru, která bývá s domácností spojována. Chalupáři-Zahrádkáři například v minulosti upozorňovali na nebezpečí, které si naši předci spojovali s večerním úklidem a upozornili tak na to, kdy je vhodné sázet rostliny.

Jakým nevšedním pověrám věříte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články