Znáte opravdu všechna využití kečupu? V domácnosti se uplatní při mnoha jiných věcech

Kečup se nehodí jen pro přípravu jídel. Naopak. Obsahuje mnohé cenné látky, které vám mohou pomoci třeba při úklidu domácnosti.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Základem každého kečupu jsou plody rajčete jedlého, které někdy nazýváme též lilek rajče (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.). Jde-li o produkt vysoké kvality jen s minimem konzervačních úprav, pak v něm najdeme celou řadu prospěšných látek. Jedná se zejména o vitamíny C, B a E, ale také o rozličné minerální látky. Jmenovat je třeba především draslík, karoten lykopen a samozřejmě i zeaxanthin.

Kečup proti bodnutí hmyzem

Pokud se vydáváte na piknik do přírody, bývá právě toto dochucovadlo tím, co si s sebou nosíte nejčastěji. A bude se vám hodit nejenom na hranolky. Díky obsahu solí totiž může také perfektně zmírnit otok a zarudnutí místa, kam vás bodl komár nebo třeba vosa. A aby toho nebylo málo, omezí také svědění, a tím i škrábání. Pokud tedy hledáte přírodní prostředek pro ošetření kousanců a štípanců, vsaďte právě na kečup.

Zdroj fotografie: Pixabay

Čištění mědi kečupem je efektivní

Také máte pánev nebo hrnec s částečně měděným dnem, nebo se dokonce pokoušíte vycídit celoměděné nádobí po babičce? Pak vám i tady může skvěle pomoci právě kečup. A jak je to možné? Obsahuje totiž kyselinu octovou a další složky, které umí šetrně odstranit všechny nečistoty a usazeniny, takže nádobí bude vypadat zase jako nové. A octan měďnatý, který se tímto procesem vytvoří, se už neškodně spláchne do vody.

Vyčistěte stříbro kečupem

Stejně účinný je kečup i na stříbro. I když by nás to asi ani nenapadlo, protože jsme zvyklí kupovat speciální (a poměrně drahé) čističe, doporučujeme to vyzkoušet. Kečup totiž šetrně odstraňuje všechny usazeniny a jako bonus dodává stříbrným šperkům i kýžený lesk. A jak postupovat? Jednoduše vložte stříbrné šperky do kečupu a nechte 5–10 minut odpočívat. Poté je běžně vyčistěte. Delší „odmočení“ nedoporučujeme, šperky by se mohly poleptat.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Kečup si poradí i s mastnou pletí

Pokud chcete využít i kosmetické přednosti tohoto dochucovadla, pak buď vsaďte na to, které si vyrobíte doma, nebo dejte přednost alespoň bio výrobkům. Jedině v těch najdete dostatek lykopenu, který je při péči o pokožku velmi cenný. A samozřejmě si tak prostřednictvím běžných výrobků nebudete na pleť nanášet ani žádné konzervanty nebo jinou chemii. A v čem vám může kečup pomoci? Skvěle se hodí třeba na popálenou kůži.

Může jít o spáleniny od sluníčka nebo třeba od horkého oleje. Lykopen kůži skvěle posiluje a regeneruje. A proč vsadit na kečup a ne na rajčata? Vařením se totiž zvyšuje obsah této látky v použité hmotě. Lykopen se postará o podporu přirozené tvorby kolagenu, který se o nápravu podobných stavů skvěle stará. Použít ho tedy můžete i pro vylepšení svých obličejových masek (15 minut působení stačí) nebo jiné domácí kosmetiky.

Vyzkoušejte jednoduchý recept na domácí kečup, který připravíte zdravě a zcela bez éček

Vyzkoušíte to také?