Jeden plátek a jsou pryč: Otravné komáry vyžene z domu obyčejný citron

Komáří štípnutí může být velmi nepříjemné a svědivé. Zabraňte komárům v jejich aktivitě, použijte citron.

i Zdroj fotografie: Marcello Testi / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Krásné letní teplé večery patří k těm velmi populárním. Setkání s přáteli, rodinou, či jen posezení o samotě přináší po dlouhé zimě kýžený odpočinek, relax a nabrání nových sil. Harmonické okamžiky ovšem může snadno narušit hmyz. Obzvláště komáři dokážou svým bodnutím znepříjemnit život. A že jich v létě je. Jednoduchým trikem ale budete moci nejen v klidu spát, ale i nerušeně odpočívat venku, aniž byste se museli obávat svědící vyrážky. Postačí k tomu docela obyčejný citron.

Problémy způsobují samičky komárů

Samci komárů jsou zcela neškodní a živí se nektarem, oproti tomu samičky mají schopnost sát krev. Přestože ji nepotřebují ke svému životu, je to pro ně dobrý zdroj bílkoviny, která je nutná pro správný vývoj vajíček. Bodnutím často způsobí nepříjemnou vyrážku, která může být velmi svědivá. Některé druhy komárů také přenáší život ohrožující malárii. Takoví se ale naštěstí na území České republiky nevyskytují. Od května samičky kladou vajíčka kolem stojatých vod, často přímo do vody.

Obávaní komáři si libují ve vlhkém prostředí. Velmi často se tedy se štípancem vrátíte z procházky kolem rybníků, řeky či jiného vodstva, stejně tak ale i z lesa. Přes den totiž vyhledávají stinné místo. Největší aktivitu vyvíjejí kolem obydlí v brzkých ranních hodinách přibližně do 9 hodin a poté navečer. Je-li ale celý den pod mrakem či prší, jejich aktivita neklesá ani v průběhu dne.

Citron komárům nevoní

Citron je surovina, kterou byste podle Feng-šuej měli mít vždy v ložnici. Kromě toho ale funguje i proti komárům. Citronovou šťávu postačí namazat místa, která komáry lákají, například za krkem, pod koleny, či v okolí loktů. Tento způsob aplikace ale provádějte jen ve večerních hodinách, čistá citronová šťáva by na pokožce mohla při slunečním svitu způsobit vyrážku. Stejně tak je dobré pít vodu s citronem, čaj obsahující citronovou šťávu, či citronádu.

Citronáda a citrony iZdroj fotografie: Piqsels

Pokud trochu bojujete s komáry v interiéru, můžete zapálit citronové vonné tyčinky nebo svíčky, případně nakrájet několik koleček citronu a umístit je na parapet, či do již zmíněné ložnice. Pro větší účinek můžete přidat i několik kousků hřebíčku, jehož intenzivní vůně také komáry spolehlivě odláká. Kromě citronu dobře působí například zapálení aromalampy s oblíbeným esenciálním olejem. Velmi vhodný je eukalyptový, rozmarýnový, skořicový, tymiánový či grapefruitový.

Máte osvědčenou metodu, jak se komárů zbavit?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články