Pokud váháte, jak naložit s posekanou trávou, považujte odvoz s bioodpadem až za poslední možnost. Zkompostovaná tráva je totiž pro zahradu poklad.
Ať už si na zahradě udržujete krátký trávník v anglickém stylu nebo preferujete delší porost, sekání trávy se čas od času nevyhne nikomu ze zahradníků. Otázkou zůstává, co si počít s posečenou trávou. Vyhodit ji spolu s bioodpadem je obrovská škoda. Z trávy připravíte výživný kompost i hnojivo pro celou zahradu. Stačí vědět, jak posekanou trávu správně zkompostovat nebo jinak zpracovat.
Základem je kompostér
Spousta zahrádkářů se kompostování trávy bojí, ve skutečnosti však není důvod k obavám. Můžete ji s klidem kompostovat, jen se musíte řídit několika pravidly. Základem je vhodný kompostér. Ten by se měl nacházet na bezvětrném místě na propustné půdě, aby docházelo ke správnému odtékání přebytečné vody. Při jeho výrobě si vystačíte s několika dřevěnými tyčemi a pletivem nebo průmyslovými paletami.
Jak na kompost z trávy
Nyní už stačí kompostér naplnit materiálem. Neházejte však na kompost trávu bezhlavě tak, jak vám přijde pod ruku. Střídavě přidávejte vrstvy mokré a suché trávy. Kromě posekané trávy (včetně plevele, jehož semena se ve správně založeném kompostu spálí) sem přijdou drny, sláma nebo usušená tráva. Přidat ale můžete i štěpku, piliny nebo shrabané listí. Pokud by byl kompost příliš mokrý, hrozí, že se nebude rozkládat, ale hnít. V případě, že bude moc suchý, nezačne probíhat proces fermentace.
Kompost z trávy ocení celá zahrada
Takto nechte kompost jeden rok ležet. Během té doby ho jednou přeházejte. Hotový kompost z trávy skvěle obohacuje půdu o živiny, jako je dusík, draslík a fosfor. Můžete ho do půdy zapracovat, díky čemuž bude nejen výživnější, ale i propustnější. Pokud s ním záhony zamulčujete, bude bránit vysychání země a potlačovat růst plevele. Připravit z něj můžete i tekuté hnojivo – zalijte kompost v kyblíku vodou, nechte několik dní louhovat a poté rostliny zalijte.
Fermentovaná tráva – nutriční bomba pro zahradu
Pokud se vám posekaná tráva již nevejde na kompost, můžete ji zpracovat i jinak – zfermentovat ji. Trávou naplňte dostatečně velký plastový pytel, přidejte hrst zeminy a trochu vody. Uzavřený pytel nechte po dobu dvou týdnů na teplém místě. Po tomto čase obsah pytle sceďte a výslednou tekutinu zřeďte vodou v poměru 1:10, čímž získáte výživné tekuté hnojivo. Zbytky trávy buď hoďte na kompost, pod keře či stromy nebo zapracujte do půdy na záhonech.