Brambory ne vždy vydrží v sklepě tak dlouho, jak bychom si nejspíš představovali. Pokud se i vám kazí rychle, vezměte si na pomoc jablka.
Při nesprávném skladování mohou brambory rychle vyklíčit, což vede k plýtvání potravinami a penězi. Jednoduchá a účinná metoda, jak tento proces zastavit, spočívá ve skladování brambor s jablky. Proč právě tohle ovoce takto funguje?
Jablka a ethylen
Trik, jak zabránit klíčení brambor, spočívá v přirozené chemii jablek. Ta totiž produkují etylen, rostlinný hormon, který výrazně zpomaluje proces klíčení brambor. Uskladnění brambor spolu s jablky tak může tuhle zeleninu udržet čerstvou a pevnou až po dobu osmi týdnů. „Tato metoda je nejen snadná, ale také přírodní a cenově výhodná,“ říká paní Marta K. z Litomyšli, která ji prý praktikuje už léta.
Optimální podmínky pro skladování brambor
Metoda s jablkem je sice užitečná, ale stejně důležité je také skladovat brambory ve správném prostředí. V teplých, světlých a vlhkých podmínkách mají tendenci předčasně klíčit, proto by měl být ideální skladovací prostor chladný, suchý a tmavý, jak potvrzuje i web InStory.
Ochrana brambor před světlem
Pro skladované brambory je zásadní i stálá tma. Vystavení světlu může aktivovat procesy klíčení a dokonce vést k tvorbě solaninu, toxické sloučeniny, díky níž se tato zelenina stane nevhodnou pro lidskou konzumaci. Pokud skladujete brambory na místě, kde mohou být vystaveny světlu (například v garáži), přikryjte je podle pokynů z webu iReceptář tmavou prodyšnou látkou tak, abyste zabránili přístupu světla a zároveň umožnili cirkulaci vzduchu.
Větrání a regulace vlhkosti
A zapomenout nesmíte ani na správné větrání a regulaci vlhkosti. Ty jsou pro zachování kvality brambor zásadní. Zajistěte proto, aby byl skladovací prostor dobře větraný a aby se v něm udržovala mírná vlhkost. Ta příliš vysoká totiž může vést ke vzniku plísní a hniloby. I o tom jsme na stránkách Chalupáři-Zahrádkáři informovali.
Třídění a kontrola brambor
Před uskladněním také doporučuji brambory pečlivě roztřídit a odstranit přitom všechny, které jsou potlučené, poškozené nebo vykazují známky hniloby. Poškozené brambory totiž mohou uvolňovat vlhkost a plyny, které mohou urychlit znehodnocení ostatních. Každý týden pak svou uskladněnou zeleninu pravidelně kontrolujte – vyplatí se to.