Konec špinavých spár mezi dlaždicemi: Pomůže ocet i obyčejná jedlá soda

Pokud chcete vybělit spáry v koupelně do původního lesku, zapomeňte na chemické přípravky – pomohou vám prostředky z domácnosti.

Citronová šťáva může být užitečná při odstraňování skvrn a nečistot mezi dlaždičkami – stačí jen vědět, jak ji správně použít. i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vlhké prostředí koupelny je k hromadění špíny velmi náchylné – a nejvíce je to vidět na světlých plochách, jako jsou právě spáry mezi dlaždicemi. Naštěstí při jejich čištění nemusíte používat legendární zubní kartáček – vystačíte si s mnohem méně pracnými metodami.

Co použít k bělení spár

Existuje hned několik zajímavých metod, které si lze při této neoblíbené domácí činnosti vzít k ruce. Seřadili jsme je podle intenzity účinnosti.

  • Voda a jedlá soda: Smíchejte tyto dvě ingredience a vytvořte homogenní pastu. Směs naneste na spáry mezi dlaždicemi a poté vydrhněte kartáčem.
  • Potravinářský ocet: V lahvi s rozprašovačem smíchejte stejné díly vody a octa, roztok naneste na spáry a nechte jej nějakou dobu působit. Poté spáry vydrhněte kartáčkem a otřete je vlhkým hadříkem.
  • Prášek do pečiva: Další recept nám poradila čtenářka Dana N. z Rožmitálu. „Smíchejte prášek do pečiva s několika kapkami esenciálního oleje. Tak spáry nejenom rychle vydrhnete, ale svou koupelnu také krásně provoníte.“
  • Bělidlo: Zřeďte bělidlo, které běžně používáte na prádlo, vodou, naneste na spáry, nechte chvíli působit, vydrhněte kartáčem a otřete vlhkým hadříkem. Tento postup doporučuje web iReceptář.
  • Grep a sůl: Já mám ještě další osvědčený způsob – rozkrojený grep posypu solí a tím spáry vyčistím. Nečistoty pustí skoro samy a grep navíc zabije i všechny plísně a bakterie.

Manžel dokonale využil přebytečné dlaždičky, které zbyly z rekonstrukce. Sousedé týdny obdivovali jeho nápad

Magazín HomeInCube pak upozorňuje na to, že v obchodech je k dispozici široká škála profesionálních čisticích roztoků určených přímo k čištění obkladů a spárovacích hmot. Tyto přípravky účinně odstraňují různé druhy nečistot a skvrn a přitom je lze pořídit za velmi dobré peníze. Koupelnu je však třeba při jejich používání řádně větrat.

Vodní kámen v nádobách iZdroj fotografie: Depositphotos
Spáry mezi dlaždičkami v koupelně se dokážou špínou zanést velmi rychle. Při jejich čištění však nemusíte sahat po chemii

Na odolné znečištění pomůže tableta do myčky

Pokud ani jeden z výše zmíněných prostředek nezabere, pak můžete vsadit ještě opravdu těžký kalibr. Vezměte tabletu do myčky a rozpusťte ji v troše teplé vody. Pak přidejte několik kapek peroxidu vodíku a tuto čisticí pastu naneste na spáry. Nechte ji 15 až 20 minut působit a poté vše dočistěte za pomoci kartáčku. Na závěr vše opláchněte čistou vodou. Uvidíte, že vaše koupelna bude zase vypadat jako nová, a to skoro bez námahy. Mezi další osvědčené triky pro údržbu koupelny patří podle Chalupářů-Zahrádkářů i skořice nebo domácí leštidlo.

Jak zašlé spáry v koupelně čistíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články