Konec žmolků na oblečení, s odžmolkováním pomohou tablety Aspirinu

Žmolky nejsou na oblečení právě vítanými návštěvníky. Ovšem jejich vzniku můžete zamezit použitím docela obyčejného Aspirinu.

aspirin v ruce i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Žmolky na oblečení mohou být nepříjemným problémem, který zhoršuje vzhled oděvů a způsobuje, že vypadáte spíše jako šmudla než jako dáma, která o sebe pečuje. Než se však uchýlíte k profesionálním čisticím službám, vyzkoušejte účinné domácí prostředky. Jedním z nich je i docela obyčejný Aspirin z lékárny.

Aspirinová metoda na žmolky

Pokud jste omylem vyprali s oblečením papírový kapesníček, pak si nemusíte zoufat; s touhle nepříjemností si skvěle poradí právě Aspirin.

 • Naplňte vhodnou nádobu 3 litry teplé vody a rozpusťte v ní 6 tablet Aspirinu.
 • Do tohoto roztoku ponořte oblečení postižené žmolky na 40 minut.
 • Poté ho dobře vyždímejte a vhoďte do pračky na rychlý prací cyklus.
 • Tento proces způsobí, že papírové žmolky změknou a rozpustí se.
 • Navíc je kyselina salicylová (účinná látka v Aspirinu) ke tkaninám velmi šetrná a oblečení nijak nepoškozuje.

Já doma klasický Aspirin neměla, tak jsem to vyzkoušela s tím šumivým a místo 6 doporučovaných tablet jsem dala jen 3 (přece jen, tenhle typ léku je trochu dražší). A musím říct, že po papírových žmolcích opravdu nebylo ani památky. Ovšem pokud máte doma sušičku, nemusíte se tímto postupem trápit vůbec – ta totiž všechny nečistoty bez potíží „vychytá“ během sušení. Moje kolegyně z redakce Chalupáři-Zahrádkáři zase Aspirin používá ke hnojení květin a Věra Myslíková ho zase v létě přidává k rajčatům (bojuje u nich proti plísni).

Jak zlepšit klíčení semen Aspirinem iZdroj fotografie: Depositphotos
Aspirin je lék, který se obvykle používá k léčbě bolesti, horečky a zánětu – ovšem velmi dobře se hodí i jako prostředek na žmolky

Alternativa: Metoda jednorázové žiletky

Dalším osvědčeným domácím prostředkem je podle webu TchiboBlog použití jednorázového holicího strojku. Je však třeba postupovat opatrně, jinak můžete látku poškodit.

 • Položte svetr nebo oděv postižený žmolky na rovný povrch a jemně ho oholte.
 • Je důležité vyvíjet jen minimální tlak.
 • Postupujte opatrně a látku stále vyrovnávejte, aby nedošlo k jejímu zachycení mezi čepelky žiletky.
 • Tato metoda je vhodná spíše pro pevné tkaniny. U jemných materiálů je riskantní a může vést k jejich poškození.

Dost zbytečného plýtvání: Správné dávkování pracího prášku je jen jedno. Ušetří peníze, přičemž vůbec neovlivní kvalitu praní

Předcházení tvorbě žmolků

Prevence je však vždy lepší než léčba – a toto pravidlo neplatí jen ve zdravotnictví, ale i v domácnosti. Chcete-li minimalizovat tvorbu žmolků, měli byste se zaměřit už na to, jak své oblečení perete. Web InStory radí postupovat takto:

 • Před praním prádlo důkladně roztřiďte a obraťte jej naruby.
 • Vyvarujte se přetížení pračky a volte šetrné prací cykly (zejména pro pletené svetry a jemné tkaniny).
praní prádla iZdroj fotografie: Depositphotos
Žmolky na oblečení mohou být nepříjemným problémem, který zhoršuje vzhled oděvů

Snížení otáček odstřeďování

Vysoké otáčky odstřeďování také mohou přispívat k tvorbě žmolků. Proto pokud to jen trochu jde, volte nižší otáčky a raději nechte prádlo trochu déle schnout. Naše čtenářka Lenka B. z Berouna zase nedá dopustit na ocet. „U svetrů a ručníků, které žmolkují často, používám místo aviváže kuchyňský ocet. Tvorba žmolků je minimální, a pokud se nějaké přece jen objeví, odstraním je jemným mnutím pemzou. Zkuste to také, funguje to.“

Jaké jsou vaše oblíbené triky pro čisté oblečení bez žmolků?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články