Krtci se na zahradě neukáží, zápach podmáslí nemohou ani cítit

Krtek je velmi obávaným škůdcem snad na každé zahradě. Pro jeho odpuzení vám však postačí docela obyčejné podmáslí.

Jak vyhnat krtka i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Krtci jsou podle webu NašeZahrada malí savci, kteří žijí především pod zemí a živí se spíše hmyzem než rostlinami – což je častý omyl. Mnoho lidí si myslí, že nemají na práci nic jiného, než jim okusovat kořínky. Ale jak sama vím, nic není vzdálenějšího od pravdy. Přesto však dokážou jejich kopečky život na zahradě značně znepříjemnit. Co proti nim tedy dělat?

Podmáslí a syrovátka pomohou

Podmáslí a syrovátka, vedlejší produkty mlékárenského průmyslu (dost možná si pamatujete dobu, kdy šlo o odpad a koupit se daly za hubičku – dnes si už bohužel připlatíme), nejsou určeny pouze k vaření; mohou hrát zásadní roli také v přirozené ochraně proti škůdcům. Jejich silný zápach je totiž výborným krtčím repelentem. Tyto látky lze nalít přímo do krtčích tunelů nebo kolem míst, kde je aktivita těchto přičinlivých tvorečků nežádoucí. Pro lepší aplikaci smíchejte stejné díly podmáslí a syrovátky s vodou, aby se směs zředila.

Výsadba repelentní flóry

Pomoci vám ovšem může i výsadba česneku, máty, měsíčku a cibule, jejichž vůni tito škůdci opravdu rádi nemají. Tyto silně aromatické rostliny, o kterých už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve, proto jednoduše vysázejte po obvodu zahrady nebo v blízkosti známých krtčích tunelů. Účinek mají skoro zázračný, pokud jich je dost.

Jak se zbavit krtka na zahradě

Jak se zbavit krtka na zahradě: Pomůže domácí past, odežene ho pach rybiny

Vytváření hluku a vibrací

Tito škůdci jsou ovšem citliví i na hluk a vibrace, jak píše web BHG. V blízkosti vchodů do tunelů proto zakopejte prázdné láhve nebo plechovky. Vítr vanoucí přes otvory může vytvářet zvuky, které krtky ruší. Pomáhá i vaše častá přítomnost na zahradě anebo pohyb velkého psa (občasné venčení menších plemen bohužel nepomáhá – krtci se prostě na chvíli stáhnou, ale pak zase svou aktivitu obnoví)

Jak vyhnat krtka iZdroj fotografie: Pixabay
Krtci se zahradě vyhnou obloukem, absolutně nesnesou zápach podmáslí

A vsadit můžete i na kovou mříž nebo jinou speciálně navrženou bariéru proti krtkům, kterou koupíte v obchodě. Měla by však být zapuštěna nejméně 24-36 cm hluboko, jinak nebude mít skoro žádný účinek.

Jak proti těmto nežádoucím návštěvníkům bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články