Pokud jste už proti krtkům vyzkoušeli snad všechny myslitelné prostředky, zkuste to ještě se skořicí. Její zápach nesnáší.
Krtci, kteří patří do čeledi Talpidae, nejsou hlodavci, ale hmyzožravci (řada lidí si však myslí opak, což vzhledem jejich vzhledu nepřekvapí). Mají válcovité tělo, sametovou srst a velmi malé, nenápadné oči a uši. Ovšem jejich nejcharakterističtějším znakem jsou jejich velké, pádlovité přední končetiny se silnými drápy, díky nimž jsou opravdu výjimečnými kopáči, jak uvádí web BHG.
Podzemní způsob života
Krtci tráví většinu života pod zemí v labyrintu tunelů, které si vyhrabávají. Tyto tunely slouží k dvojímu účelu – jako pasti na kořist, především žížaly a další drobné bezobratlé, a samozřejmě také jako bezpečná síť cest chráněná před predátory. Struktura krtčího tunelového systému je složitá, hlubší a trvalejší tunely slouží k pobytu a výchově mláďat, mělké a dočasné tunely slouží k lovu. Pokud se v nich krtci necítí příjemně, odstěhují se. A právě toho lze při jejich vypuzování využít.
Skořicový lektvar: Přírodní repelent
Jedním z nejstarších zahradnických triků pro boj s krtky je použití podmáslí. Tento vedlejší mléčný produkt vydává štiplavou vůni, která je pro krtky obzvláště nepříjemná. Ovšem pokud ho navíc zkombinujete se skořicí, bude účinek ještě lepší.
- Smíchejte jeden díl podmáslí se dvěma díly vody, abyste zředili jeho konzistenci – tak se bude snadněji šířit krtčími tunely.
- Případně můžete přidat malé množství mýdla na nádobí, které pomůže směsi přilnout ke stěnám tunelu a zvýší její výdrž.
- Nakonec přimíchejte na každý litr tekutiny jednu vrchovatou lžičku skořice a máte hotovo. Teď už stačí tohohle skvělého pomocníka jen aplikovat.
Důležité je vybrat správný tunel
Nejdříve lokalizujte aktivní tunely krtků tak, že je trochu poničíte a ráno zkontrolujete, zda se přes noc obnoví (známka aktivního tunelu). Poté nalijte zředěné podmáslí se skořicí přímo dovnitř. Opakujte to každý třetí den a uvidíte, že se tihle nechtění návštěvníci brzy odstěhují.
Naopak zabíjet tyhle malé pomocníky se opravdu nevyplácí, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali. Podle webu ZákonyProLidi byste za to totiž mohli dostat opravdu nepříjemnou pokutu.