Už žádný krtek na zahradě: Pach rybiny doslova nemůže cítit

Pokud si myslíte, že stačí objeveného krtka jen tak plácnout lopatou, pak se pletete. Ve skutečnosti vám za to může hrozit pokuta. Pomohou vám ryby.

Krtci na zahradě nesnesou hluk ani zápach benzínu – vyzkoušejte to i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V první řadě je důležité pochopit, jakou roli krtci v našich zahradách hrají, píše web Rozhlas. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení nemají tito tvorové za cíl vaši zahradu sabotovat – to je bohužel jen takový vedlejší efekt. Jejich potravu tvoří především hmyz a larvy, které jsou pro vaše rostliny skutečnými škůdci. Kromě toho kopečky půdy, jež vytvářejí při hloubení tunelů, tzv. krtince, provzdušňují půdu a poskytují substrát pro výsadbu bez plevele.

Krtek je chráněný. Jak je to s hubením?

Co když vám však tenhle černý rošťák při práci na zahradě přece jenom překáží? Pak byste měli vědět, že jsou tito zvláštní tvorečkové našimi zákony do jisté míry chráněni. Například se na ně vztahují zákony, které zakazují týrání zvířat. Sankce za poškození nebo usmrcení krtka mohou být vysoké, pokuty dosahují až desítek tisíc korun, jak píše web ZákonyProLidi. Konkrétně jde o zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání.

Nyní kvete túje – nejlepší odpuzovač hraboše.

Hraboši se na zahradě už neukážou, vyžene je jediná větvička túje

Rostliny, které odpudí krtka

Co tedy dělat, pokud se pro vás přítomnost krtka stává problémem? Než začnete uvažovat o drastických opatřeních, stojí za to prozkoumat nejrůznější humánní a nesmrtící metody odstrašení, o nichž už Chalupáři-Zahrádkáři psali nejednou. Jednou z takových metod je vysazování rostlin, které je odpuzují, a to díky své specifické vůni nebo kořenovému systému, mezi nímž se proplétají jen neradi. Z osobní zkušenosti mohu doporučit hned tři osvědčené druhy:

  • okrasný česnek zlatožlutý (Allium moly),
  • řebčík královský (Fritillaria imperialis),
  • afrikán alias aksamitník (Tagetes)
Aby vás krtci na zahradě neobtěžovali sovu přítomností, osvojte si účinné triky, které je vyženou – pomůže i plastová lahev iZdroj fotografie: Freepik
Aby vás krtci na zahradě neobtěžovali sovu přítomností, osvojte si účinné triky, které je vyženou – pomůže i pach rybiny.

Ani rybinu krtek nesnese

Chalupáři-Zahrádkáři také v minulosti otestovali použití podmáslí. Pokud však patříte mezi vášnivé rybáře nebo máte v rodině jednoduše rádi ryby, pak můžete vyzkoušet ještě jinou taktiku. Najděte všechny krtiny, které zvládnete, a do každé z nich vložte trochu rybího odpadu (hlavy, vnitřnosti, kosti s trochou masa apod.). Po několika dnech se začnou rozkládat a vydávají přitom tak silný pach, že se krtek nejdéle do týdne odstěhuje. A jako bonus si tak pohnojíte zahradu pěkně zespodu, jak se říká. A to se rozhodně vyplatí.

Jak proti těmto nežádoucím návštěvníkům bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články