Krtkům letos odzvonilo, ze zahrady je vyžene zápach dehtu

Nedovolte krtkovi, aby terorizoval vaši zahradu. Místo toho proti němu vytáhněte do boje s osvědčenými prostředky.

Krtci se už na zahradě neukáží, vyženou je zbytky jídla a kousky novin i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Krtci jsou sice prospěšní pro provzdušňování půdy, ale pro zahrádkáře se mohou stát skutečnou nepříjemností, protože poškozují kořeny rostlin a zanechávají po sobě nevzhledné kopečky. Pokud je chcete vypudit, vsaďte na použití silných aromat, jak radí web Hobbio.

Jak krtek škodí na zahradě

Krtci jsou samotáři a živí se především hmyzem, nikoli rostlinami (jak si zahrádkáři často myslí). Jejich podzemní tunely jsou prospěšné pro provzdušňování půdy, ale mohou neúmyslně poškodit kořeny rostlin, což vede k jejich usychání. Viditelnými známkami přítomnosti krtků jsou vyvýšené hřebeny půdy a malé kopečky hlíny, jak jsem se letos sama už přesvědčila.

Přírodní repelenty jako řešení

Ze své zahrady je však můžete vypudit těmi správnými aromaty. Skvělý je například dehet, který se vyrábí destilací dřeva, rašeliny nebo uhlí. Vydává totiž silný zápach, který krtky velmi odpuzuje. Tuto látku tedy lze bez obav účinně použít, aniž by krtkům nebo životnímu prostředí škodila. Skvěle je použití dehtových tyčích.

Krtci se už na zahradě neukáží, vyženou je zbytky jídla a kousky novin

Jak se zbavit krtka: Ze zahrady ho dokáže vyhnat i obyčejná plastová lahev

Opatřete si několik dřevěných tyček o délce přibližně 20 cm a šířce 3 cm. Jeden konec každé tyčky natřete dehtem. Tyče poté zapíchejte po obvodu zahrady, zejména v blízkosti nedávných krtinců. Silný zápach dehtu obvykle stačí k tomu, aby krtky během několika dní z označené oblasti vyhnal – nic víc nebude třeba. Pokud byste si však přece jen chtěli výsledek pojistit, vsaďte na hlučné prostředí, jak radí web iRecept. Poslouží plašiče z PET lahví nebo třeba velký pes.

Krtek nepatří na zahradě k právě vítaným tvorům. Pokud však jeho vypuzení chytíte za ten správný konec, odporoučí se z pozemku raz dva. iZdroj fotografie: Freepik
Krtek nepatří na zahradě k právě vítaným tvorům. Pokud však jeho vypuzení chytíte za ten správný konec, odporoučí se z pozemku raz dva

Domácí repelent z podmáslí a syrovátky

Ale vyzkoušet můžete i jiné prostředky. Chalupáři-Zahrádkáři například nedávno psali o použití podmáslí, ovšem ještě účinnější je jeho směs se syrovátkou, jak nám napsal čtenář Radek P. z Pardubic. „Smíchejte 1 šálek podmáslí se 3 šálky syrovátky. Tento poměr zajistí, že směs bude mít správnou konzistenci a silný kyselý zápach, který krtky odpuzuje. Nalijte malé množství této směsi do krtčích tunelů a postup opakujte u každého nalezeného tunelu – škůdci se za pár dní nenávratně odstěhují!“

Jak proti krtkům bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články