Vodní kámen z pračky zmizí cobydup, chce to kyselinu citronovou

Využití přírodních čisticích prostředků se vyplatí, a to také v případě hloubkového čištění pračky. Kyselina citronová je nejlepší.

Rýžová voda se často doporučuje jako přírodní a ekologická alternativa k aviváži při praní prádla – a její použití není vůbec těžké. i Zdroj fotografie: MLBSWA06 05167 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0
                   

Používání pračky zjednodušilo každodenní život nejedné hospodyňce. Není nic snadnějšího, než dát znečištěné prádlo do bubnu pračky, otočit knoflíkem a veškerou práci dělá spotřebič za vás. Já vůni čistého prádla miluji a peru opravdu velmi často, je velmi výjimečné, když některý den nechám pračku odpočinout. I proto ale dobře vím, jak důležité je se o tento spotřebič starat, aby nepřestal fungovat měsíc po skončení záruky. Dopomohou k tomu laciné čisticí prostředky, které máte běžně doma.

Tvrdá voda trápí většinu domácností

Kvalita vody se různí. To, že patříte mezi nešťastníky s tvrdou vodou, poznáte velmi snadno. Například i na kvalitě (či spíše nekvalitě) vypraného prádla. Je způsobována usazováním solí vápníku a hořčíku a výsledkem je pak nevzhledný vodní kámen, který je viditelný jako bílý povlak na topném tělesu pračky či rychlovarné konvice. Jak jsme na Chalupáři-Zahrádkáři psali, tvrdá voda a usazování vodního kamene znehodnocuje prané prádlo, které navíc není voňavé a měkké, u citlivějších jedinců se ale může projevit i alergická reakce.

Jak uvádí web VeseléBydlení, vodní kámen se vytváří v pračce při každém praní a snižuje její životnost až o 30 %. Pračku je tedy potřeba opravdu důkladně čistit. „Po každém skončení pracího cyklu vytřu buben dosucha hadříkem a nechám dobře vyvětrat, aby nedocházelo ke vzniku plísní. Asi dvakrát za měsíc ale provádím i hlubší čištění. K tomu používám často ocet, jedlou sodu a kyselinu citronovou,“ říká hospodyňka paní Beata M. z Písku.

Vsaďte na přírodní prostředky

Ačkoli je k dostání nemálo chemických přípravků na odstranění vodního kamene, proč si nevypomoci přírodními produkty, které jsou velmi šetrné, levné a hlavně je máte vždy doma? Výtečná je kyselina citronová, která si poradí s nepříjemným zápachem, vodním kamenem, ale také s počínající plísní a mikroby. Přímo do zásobníku na prací prostředek vložte 50–100 g kyseliny citronové a spusťte pračku na 60–90 °C. Vysoká teplota je při hloubkovém čistícím procesu velmi důležitá. Otřete buben a nechte vyvětrat.

Dávám je do pračky i do záchodu: Tablety do myčky mají geniální využití, za pár minut vyčistí i tu nejvíce zašlou špínu

Stejně dobrou službu ale prokáže i jedlá soda v kombinaci s octem, jak jsme na Chalupáři-Zahrádkáři informovali. Spojte tyto dvě přísady společně s vodou do tuhé pasty a vložte do zásobníku na prací prostředek. I zde se rozhodně vyplatí pustit program o vyšší teplotě. Jak ocet, tak i jedlá soda výtečně pohlcují nepříjemný zápach a poradí si s mikroby. Pozornost věnujte také odtokovému filtru pračky. I ten je nutné alespoň jednou za čas čistit, aby bylo prádlo voňavé, hebké a hlavně čisté.

Odměrka na prášek iZdroj fotografie: Uživatel Marco Verch Professional Photographer / Creative Commons / CC BY
Kyselinu citronovou či jedlou sodu můžete dát do zásobníku na prací prostředek

Ocet použijte i při praní prádla

Podle webu MarthaStewart bílý ocet hravě nahradí aviváž i prací prostředek, když jej přidáte do prádla. Odstraňuje skvrny, pohlcuje zápach a působí také jako přírodní bělidlo. I proto ale není vhodné kombinovat ocet s průmyslově vyráběným bělidlem, oblečení by se tak mohlo zničit. Pozor také s použitím octu na jemné a elastické tkaniny. Mohlo by dojít i poškození jemných vláken a znehodnocení oblíbeného kusu oblečení.

Jak často čistíte pračku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články