Nakládané okurky lze připravit mnoha způsoby. Některé z nich jsou však mnohem lepší než jiné. Vyzkoušejte jeden osvědčený od našich babiček.
Nakládané okurky mají v českých zemích poměrně dlouhou tradici. A není divu – okurky samy o sobě jsou velmi levnou zeleninou a k jejich ideální úpravě stačí málo. A to zvláště ve chvíli, kdy se jedná o nakladačky, jež mají samy o sobě velmi tenkou slupku a po naložení díky tomu dokážou nádherně křupat.
Jednoduchý postup na naložené okurky
Pro začátek si připravte seznam potřebných ingrediencí. Na každou sklenici na okurky o objemu 1 litru budete potřebovat:
- 1 list křenu,
- 1 malý list z třešně, vinné révy nebo rybízu,
- 1 feferonku (volitelně),
- 4 kuličky pepře,
- 1 bobkový list,
- 4 lístky estragonu
Naopak hořčice by se dávat neměla, i když je to u nás často zvykem. K těmto ingrediencím se totiž nehodí.
Jak naložit okurky do sklenic
Sklenice vymyjte a dobře sterilujte. Naskládejte do nich koření a následně i okurky. Nakonec je přelijte nálevem. Ten se připravuje ze 100 gramů soli na 1 litr vody. V láku se okurky nechají 5 až 6 dní kvasit. Sklenice je třeba uložit na teplé místo a zakrýt víčky, jinak nebude proces fermentace pravděpodobně probíhat správně.
Postavte je však na tác nebo do vhodné nádoby, která dokáže zachytit tekutinu, jež může se sklenic vytékat. Po uplynutí stanovené doby je třeba lák vyměnit a zalít okurky ještě jednou stejně připraveným roztokem. Následovat by mělo asi čtyřdenní kvašení. A jak poznat, že jsou okurky hotové? Na dně sklenice se objeví bílý povlak a rovněž přestane docházet ke vzniku bublin.
Jak uchovat fermentované okurky
Nakonec stačí okurky jen dobře opláchnout, narovnat do čistých sklenic a zalít studenou vodu. Vše dobře utěsněte a přemístěte do lednice. Tady bez potíží vydrží i několik týdnů, musíte jen občas vyměnit vodu a okurky vyjímat čistým nástrojem.