Léto bez klíšťat: Vstup do zahrady jim zakáže levandule nebo oregano

Teplé jarní dny přejí klíšťatům. Zjistěte, jak je odhalit v zahradě a zabránit tam jejich výskytu. Pomohou vám obyčejné bylinky.

i Zdroj fotografie: Dr. Alexey Yakovlev / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Malí, ale o to nebezpečnější parazité, znepříjemňují milovníkům přírody život od jara až do podzimu. Do karet jim hrají mimo jiné mírné zimy, které v posledních letech panují. Klíšťata jsou často nositeli nebezpečných nemocí, jako je lymská borelióza nebo klíšťová encefalitida. Nečíhají jen v přírodě, v lesích a na loukách, ale chytit je můžete i v parku nebo ve své zahradě. Zjistěte, jak přítomnost klíšťat v zahradě odhalit a účinně omezit.

Otestujte zahradu na přítomnost klíšťat

Pokud si nejste jisti, zda jste si klíšťata přinesli z lesa nebo jste je chytili v zahradě, zkuste provést jednoduchý test. Potřebovat bude bílý froté ručník. Ten připevněte k mopu, holi nebo jiné vhodné tyči a přejeďte s ním po místech, kde by se klíšťata mohla vyskytovat – především na živém plotu z tújí, hustých keřích či trávníku (obzvlášť vysokém). Test provádějte v den, kdy je vlhko a nesvítí slunce. Pokud již parazité vaši zahradu obsadili, najdete je přichycené v kličkách froté tkaniny.

Klíšťata odstraší aromatické rostliny

Klíšťata, stejně jako spoustu jiných druhů hmyzu, dokážou odehnat aromatické rostliny. Vysaďte si tedy v zahradě na místech, kde nejčastěji přebýváte, zeleň, která parazitům nevoní. Je to například:

  • levandule
  • afrikán
  • citronová tráva
  • rozmarýn
  • šalvěj
  • meduňka
  • oregano
  • šanta kočičí
  • máta
  • tymián

Z rozmarýnu nebo levandule si také jednoduše vyrobíte domácí repelent. Jeho účinky můžete podpořit aroma olejíčky s výraznou vůní, jako je tea tree, hřebíček, máta nebo citrusové vůně.

Sázení bylinek proti klíšťatům iZdroj fotografie: Freepik

Mějte se před klíšťaty na pozoru

Aromatické rostliny ani repelenty však nejsou všemocné. Zkomplikujte klíšťatům život ve v, co nejvíc to půjde. Při okrajích cest a tam, kde se nachází posezení či houpačky, udržujte nízký trávník, ve kterém se klíšťata nedokážou schovat. Posekanou trávu (a na podzim spadané listí) odnášejte na kompost, kam se nedostanou děti nebo domácí mazlíčci. Zvážit můžete i ošetření zahrady speciálním postřikem, který klíšťata i komáry vyžene.

Připravte si domácí repelent proti klíšťatům, komárům a jinému hmyzu.

Jak se bráníte klíšťatům a jiným parazitům?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články