Výhodou sušení prádla na mrazu je nízká vlhkost vzduchu, která umožňuje rychlejší odpařování vody. Vše tak bude hotové opravdu bleskově.
Tradiční a moderní metody sušení prádla představují zajímavý kontrast v přístupech a účinnosti. Překvapivý fakt, že prádlo schne rychleji v chladných zimních podmínkách než v teplém domě, má podle webu iDnes své kořeny v sublimaci.
Proč prádlo schne rychleji v chladné zimě?
Sublimace nastává, když se led, v tomto případě led uvnitř tkaniny, přemění přímo na vodní páru, aniž by se nejprve proměnil do své tekuté formy. Tento proces je účinnější v chladném a suchém vzduchu, kde je nízká relativní vlhkost, což umožňuje rychlé rozptýlení vodní páry. S klesající teplotou (zejména ráno), se totiž snižuje schopnost vzduchu zadržovat vlhkost, což usnadňuje její efektivní odpařování z prádla.
Zdravotní přínosy sušení za studena
Sušení prádla za chladného počasí má také zdravotní výhody. Mrazivé teploty ničí bakterie přítomné v tkanině, díky čemuž je oblečení nejen suché, ale také hygienicky čisté. A jako bonus obvykle nabídne i příjemnou vůni. Tedy pokud vám zrovna soused pod nosem nezatopí něčím nepříjemným, jako se to často stává mně.
Radiátorové dilema: sušení prádla v interiéru
V moderních domácnostech, zejména ve městech, je sušení prádla na radiátorech běžnou praxí – současné zimy totiž jen málokdy nabízí vhodné podmínky pro jeho schnutí venku. Tato metoda je sice rychlá a osvěží místnost vůní čerstvého prádla, ale rozhodně není bez nevýhod. Sušení prádla na radiátorech může totiž podle webu SvítímeStejně například výrazně snížit účinnost vytápění, protože mokré prádlo pohlcuje teplo, což vede ke zvýšené spotřebě energie.
Kromě toho může tato metoda přinést do domácnosti i nebezpečí požáru, a to zejména u elektrických topných těles. Proto ji doporučujeme používat pouze střídmě a v dobře větraných místnostech. Chalupáři-Zahrádkáři vyzkoušeli pro rychlejší sušení prádla i kuličku z alobalu a další šikovné triky.
Japonská metoda sušení prádla
Pokud chcete schnutí prádla urychlit, použijte tzv. tunel. Tato metoda k nám přišla z Japonska a je velmi jednoduchá. Prádlo stačí šikovně rozložit na sušák (pamatujte si, že se nesmí nikdy překrývat a velké kusy musí být uprostřed) a ten pak umístit k radiátoru. To však není vše. Nyní musíte vzít velkou osušku a zasunout ji za radiátor (klidně ji tam připevněte třeba kolíčky). Volný cíp pak přehoďte přes sušák. Tak se horký vzduch ztopení dostane k prádlu přímo a vy se tak budete moci těšit ze suchého oblečení mnohem dříve.
Naše čtenářka Zuzana M. z Kerska zase nedá dopustit na trik s ručníkem. „Prádlo zapnu ještě jednou na program odstřeďování a do bubnu pračky přitom vložím velký suchý ručník nebo osušku. Vytáhnu ho tak mnohem sušší a bude schnout kratší dobu.“