Pokud máte doma zašlé utěrky, zapomeňte na jejich dlouhé namáčení. Mnohem účinnější je v tomto ohledu mikrovlnná trouba.
Může to znít překvapivě, ale mikrovlnná trouba, nástroj obvykle používaný k ohřevu jídla, nyní slouží i jako účinná metoda k dezinfekci a především k perfektnímu vyčištění utěrek, jak píše web Food. Pokud jste někdy bojovali s odolnými skvrnami nebo přetrvávajícími pachy na kuchyňském textilu, pak tuto možnost určitě vyzkoušejte.
Jak čistit utěrky v mikrovlnné troubě
Čištění a dezinfekce kuchyňských utěrek v mikrovlnné troubě je pozoruhodně jednoduché. Začněte tím, že je důkladně navlhčíte. Ujistěte se, že jsou mokré rovnoměrně, protože to je nezbytné, aby se předešlo možnému poškození během mikrovlnného ohřevu (ano, suchá místa dokážou v tomto případě nadělat opravdu nepěknou paseku).
Poté ručníky postříkejte trochou octa. Podle magazínu DailyMail jde o vynikající přírodní dezinfekční prostředek a díky kombinaci s teplem je velmi účinný i při odstraňování nepříjemných pachů. Nakonec utěrky úhledně vyskládejte na talíř v mikrovlnce a dbejte na to, aby nebyly shrnuté nebo naskládané na sobě. To umožní rovnoměrné rozložení tepla a zajistí, že všechny části textilie budou řádně dezinfikovány.
Pozor na příliš dlouhou dobu
Nastavte mikrovlnnou troubu na nejvyšší stupeň a zahřívejte utěrky asi 2 až 3 minuty. Všimněte si, že se textil během této doby zapaří, což pomáhá odstranit nečistoty, skvrny a zničit bakterie. Po mikrovlnném ohřevu nechte utěrky několik minut vychladnout, a poté je vyperte v pračce s obvyklým pracím prostředkem.
Na skvrny pomůže sáček a peroxid
Pokud máte na svých utěrkách odolné skvrny, které odolávají i té nejurputnější snaze o jejich vyčištění, musíte na to jít trochu jinak. K octu přidejte peroxid v poměru 1:1 a vlhké utěrky postříkejte touto směsi. Po jejich zahřátí se působením peroxidu zažraná špína uvolní, a vy už pak své kuchyňské pomocnice snadno vyperete v pračce. A podobně působí i kyselina citronová, jak už Chalupáři-Zahrádkáři také psali.