Mravenci se už neukáží, vyžene je kukuřičná mouka

Mravenci mohou v zahradě znamenat skutečný problém. Ničí rostliny a slouží jako dopravní prostředek mšicím. Zbavit se jich dá naštěstí i ekologicky.

Mravenci v bytě na podlaze i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mravenci jsou tvorové, kteří v přírodě svým organizovaným společenským životem a vynikajícími schopnostmi budí úžas a obdiv. Jsou nedílnou součástí ekosystému, neboť regulují počet škůdců. Usídlí-li se však v zahradě, nadělají leckdy víc škody než užitku – dokážou zničit celé rostliny a poškodit plody na stromech a keřích. Navíc po zahradě roznáší obávané mšice. Efektivně vás škůdců zbaví konvenční insekticidy ze zahradnictví, pokud se však vyhýbáte chemii, vsaďte na kukuřičnou mouku a jiné kuchyňské ingredience.

S mravenci zatočí kukuřičná mouka

Začnou-li mravenci na záhoně budovat mraveniště, je jisté, že bez vašeho zásahu plodiny brzy zničí. Jakmile nezvané hosty zpozorujete, vydejte se do kuchyně a hledejte kukuřičnou mouku. Tou hojně posypte celé mraveniště i okolí rostlin. Pro mravence je kukuřičný škrob toxický, poté, co se jím nakrmí, uhynou. Pro větší účinnost můžete mouku smíchat ještě s jedlou sodou, která v kombinaci s kyselinou obsaženou v mravenčím organismu hmyz také zahubí.

Univerzální jedlá soda škůdce vyžene

Prostředkem, bez kterého se neobejde žádná domácnost a který najde uplatnění i v zahradě, je jedlá soda. Ta je účinnou zbraní i proti mravencům. Samotná soda je však neláká, proto ji smíchejte s moučkovým cukrem, který poslouží jako návnada. Vyrobit z jedlé sody můžete i postřik, který působí nejen na mravence, ale i nebezpečné mšice. Smíchejte polévkovou lžíci sody s jedním litrem vody a míchejte, dokud se prášek zcela nerozpustí. Ohrožené rostliny každý večer důkladně stříkejte a pro jistotu jejich okolí sodou i posypejte.

Mravenci na stonku rostliny iZdroj fotografie: Unsplash

Jak se zbavit mravenců v zahradě bez chemie

Kromě kukuřičné mouky a sody vám spíž nabízí celý arzenál zbraní. Mravenci mají velice vyvinutý čich a nesnesou výrazné vůně. Posypejte záhony, kde se vyskytují, skořicí, kurkumou, chilli nebo jiným aromatickým kořením. Stejně tak jim vadí zápach octa – smíchejte ho s vodou a inkriminovaná místa vystříkejte. Mraveniště také můžete splachovat prudkým proudem vody, je velká šance, že mravenci se přesunou jinam. Pamatujte, že žádný z přírodních prostředků nefunguje stoprocentně, vyplatí se je tedy kombinovat a obrnit se trpělivostí.

Návod, jak chytit krtonožku, i ta může v zahradě škodit

Co zabírá na mravence podle vás?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články