Už žádné mšice na zahradě, vyžene je postřik z tabáku

Naučte se snadno a ekologicky zlikvidovat jednoho z nejobávanějších zahradních škůdců. Na mšice platí zápach z tabáku.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Se mšicemi se na zahradě setkal snad každý – patří totiž mezi nejčastější škůdce, kteří se velice rychle rozmnožují a těžko odstraňují. Napadají skoro všechny druhy rostlin, od zeleniny po okrasné rostliny i pokojovky. Mšice se živí rostlinnými šťávami, čímž dochází k celkovému oslabení rostliny. Ta je poté náchylná k chorobám a plísním. Napadeným rostlinám se začínají kroutit listy a bývají pokryté celou kolonií drobného hmyzu. Proti mšicím musíte zakročit co nejrychleji. Naštěstí s nimi lze bojovat i bez chemie.

Mšice zastraší tabák

Na pultech obchodů se dá bezpochyby zakoupit řada účinných insekticidů. Jejich nevýhodou však bývá dopad na životní prostředí a také cena. Účinný postřik bez zbytečné chemie si vyrobíte snadno sami doma. Potřebovat budete 150 gramů tabáku nebo nedopalků z cigaret, z kterých odstraníte filtr. Povařte tabák po dobu jedné hodiny ve třech litrech vody. Výsledkem bude silně zapáchající tekutina. Nechte ji vychladnout a přelijte do láhve s rozprašovačem. Postřikem ošetřete napadené části rostliny. Mšice do několika dnů zmizí.

Vůně jako tajná zbraň

Největší slabinou tohoto hmyzu je, že je citlivý na nejrůznější zápachy. Využijte toho a po zahradě vysejte či vysaďte aromatické rostliny. Mšice se obloukem vyhnou místům, kde roste máta, bazalka, tymián, kopr a jiné aromatické bylinky. Univerzálním pomocníkem proti mnoha škůdcům je afrikán. Mezi oblíbené destinace mšic patří růže – vysaďte vedle ní levanduli, která ji svou vůní ochrání. Choulostivější druhy zeleniny zase před mšicemi zaštítí česnek, pórek nebo cibule vysazené v jejich blízkosti.

Mšice a slunéčko sedmitečné iZdroj fotografie: Pixabay

Nedejte mšicím šanci

Každému problému je vždy nejlepší předejít. Mezi preventivní opatření patří pravidelné zrytí půdy na podzim a brzy na jaře. Na podzim totiž mšice nakladou vajíčka, která do jara přezimují. Zrytím jich většinu zničíte. Dbejte také na to, aby rostliny byly zdravé. Prospívající rostlina se ubrání škůdcům lépe než podvyživená nebo napadená plísní. Do zahrady také můžete pozvat přirozené nepřátele mšic – slunéčko sedmitečné a škvory. Přilákáte je tím, že na zahradě rozmístíte žluté stuhy nebo vyrobíte speciální domečky, v nichž se užitečný hmyz usídlí.

Návod na výrobu kopřivové jíchy, která poslouží jako hnojivo i postřik proti mšicím.

Jak bojujete proti mšicím v zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články