Mravenci se zahradě vyhnou obloukem, odežene je vratič

Pokud i vás na zahradě obtěžují neodbytní mravenci, zkuste jim pohrozit vratičem. Uvidíte, že se rychle odstěhují.

Jak na mravence i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mravenci obecně nejsou považováni za škůdce a na zahradě mohou udělat mnoho dobrého. Ovšem někdy se usídlí na místě, kde je opravdu nechcete. A jak se jich tedy zbavit? Místo drahé a mnohdy jen pomalu působící chemie můžete vsadit na mnohem spolehlivější dar přírody – obyčejný vratič.

Kdy se uchýlit k likvidaci

Pokud je mravenců jen pár, není třeba je likvidovat. Bohužel při nadměrném množství tohoto pilného hmyzu mohou na zahradě rychle vzniknout škody. Stavbou hnízd a podzemních tunelů mohou mravenci poškodit kořeny rostlin, stromů a dokonce i dřevěných konstrukcí. A jestliže si najdou cestu do vašeho domova, mohou dokonce kontaminovat jídlo. Proto je nezbytné vědět, jak si vyrobit domácí odpuzovač.

Jak na nálev z vratiče

Jedním z vynikajících repelentů mravenců je nálev z vratiče. Jde u velmi univerzální bylinku, kterou lze také použít jako odpuzovač klíšťat, mšic, skleníkových molic, nosatců a samozřejmě také mravenců. Pro výrobu repelentu namelte nebo rozdrťte 250 g čerstvých listů vratiče (pokud ho na zahradě nemáte, najdete ho na okrajích lesů, luk nebo u polních cest).

vratič proti klíšťatům iZdroj fotografie: Pixabay

Listy namočte na 30 minut do 5 litrů vody. Přeceďte, přelijte do rozprašovače a nastříkejte na místa, kde se vyskytují mravenci. Mějte na paměti, že vratič je jedovatý, proto byste tento přípravek neměli používat na jahodníky, maliny nebo zeleninu s krátkou vegetační dobou.

Skvěle funguje i pelyněk

Používá se v lidovém léčitelství a účinně působí jako repelent proti mravencům. Nasbírejte 1 kg čerstvých listů pelyňku a zalijte je 2 litry vody. Nechte vše uležet noc, ráno nálev přelijte do láhve a namočené listy povařte v malém množství vody. Přeceďte, tekutinu smíchejte s nálevem. Tento přírodní prostředek skvěle zlikviduje nejen mravence, ale také housenky, mšice, slimáky a podobné škůdce. Nikdy však repelent nestříkejte tehdy, když venku jasně svítí slunce.

Mravenci se zahradě vyhnou obloukem, odežene je vratič iZdroj fotografie: Pixabay

Pamatujte si také, že při práci s těmito rostlinnými roztoky je vždy důležité dbát opatrnosti, protože některé složky mohou být toxické. Vždy pečlivě dodržujte pokyny a pokud máte nějaké obavy nebo alergie, poraďte se před jejich použitím raději s odborníkem nebo tento úkol svěřte jinému členovi rodiny.

Další tipy pro vypuzení mravenců

Pokud výše uvedené tipy nezabraly, vyzkoušejte další z osvědčených prostředků.

  • Mravenci nemají rádi vůni kávy. Rozprostřete proto kávovou sedlinu všude tam, kde se pohybují. Smíchejte citronovou šťávu nebo ocet s vodou a rozprašujte směs na místa, kde se mravenci objevují. Tento postřik by měl mravence odradit.
  • Nasypte mravencům na jejich cestičky sůl. Ta jim bude účinně bránit v pohybu.
  • Vytvořte kaši z křenové pasty a vody a rozetřete ji tam, odkud chcete mravence vyhnat.
  • Vsadit můžete i pruh látky napuštěný olejem.

Jak s mravenci na zahradě bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články