Zbavit se škůdců přírodně není těžké. Pamatujte, že klíčem k úspěchu je důslednost a kreativita – s nimi to půjde samo.
Mravenci, tito malí pilní dělníci, jsou běžným jevem na mnoha zahradách. Jsou známí svou složitou sociální strukturou a působivou týmovou prací. Ovšem mohou být ve skutečnosti i prospěšní, protože provzdušňují půdu a pomáhají rozkládat organický materiál. Pak jsou tu slimáci, slizcí noční zloději, o jejichž užitečnosti se ani při nejlepší vůli hovořit nedá. Tito měkkýši jsou proslulí svým nenasytným apetitem a rádi požírají listy, květy i zeleninu. A nesmíme zapomenout ani na mšice, které vysávají z rostlin mízu, oslabují je a šíří choroby.
Kurkuma: Zlaté koření zahrady
Pojďme se všemi těmito škůdci zatočit pomocí nečekaného hrdiny – kurkumy! Toto zlaté koření je proslulé nejen v kuchyni, ale také na zahradě, a to jak pro své vlastnosti odpuzující škůdce, tak i jako hnojivo, jak píše web GardenTherapy. Kurkuma totiž obsahuje kurkumin, který má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Při použití na zahradě pak působí jako přírodní pesticid a dokonce jako fungicid, který pomáhá chránit vaše zelené svěřence před škůdci i chorobami.
A její použití přitom není nijak složité – už i jednoduchý roztok kurkumy dokáže zázraky. Jak na něj? Jednoduše rozpusťte dvě polévkové lžíce kurkumového prášku v osmi litrech vody a důkladně promíchejte. Touto směsí pak pravidelně postřikujte listy rostlin. Tento postup pomáhá udržet na uzdě různé škůdce a posiluje i odolnost rostlin proti napadení nejrůznějšími chorobami.
Kurkumová pasta pro péči o rostliny
Pro cílenější přístup, zejména při roubování nebo prořezávání, pak web Blooming doporučuje namíchat hustou kurkumovou pastu (stačí kurkumu nasypat do vody). Tuto pastu naneste na řezná místa pomocí vatového tamponu. Tím nejen zabráníte infekcím, ale také napomůžete rychlejšímu hojení a lepšímu vývoji kořenů u vysazovaných řízků. A vyzkoušet můžete i močovinu, která ve správně koncentraci rovněž působí insekticidně, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali.