Myši se v domě už neobjeví, odežene je zápach máty peprné

Mátu je doporučeno uložit na místech, kde se myši často objevují. Může jít o sušené lístky máty peprné nebo namočené bavlněné kuličky s esenciálním olejem.

Myši v domě i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S klesajícími teplotami se hlodavci aktivizují při hledání potravy a úkrytu a často pronikají do venkovských domů a sklepů. Použití různých jedů k likvidaci těchto nevítaných hostů může představovat zdravotní riziko, a proto je rozhodně vhodné prozkoumat bezpečnější alternativy ochrany uskladněných zásob. Web iReceptář doporučuje například mátu.

Odpuzující pachy pro myši

Myši silně nesnášejí vůni máty peprné, vratiče a česneku. A určitou úlevu vám může přinést také skořice a koriandr. Pokud si ve sklepě všimnete myších děr, můžete jejich uživatele vypudit například látkou namočenou v dehtu, kterou otvor perfektně vycpete. Ale skvěle se vám bude hodit i samotná máta. Existuje několik způsobů, jak s ní pracovat, aby se vašemu domu všechny myši vyhnuly. Tohle jsou ty nejoblíbenější.

  • Mátový olej: Rozmíchejte mátový olej s vodou a rozprašte ho po místech, kde se myši často objevují.
  • Mátové sáčky: Vložte sušenou mátu do kousků látky a umístěte je kolem domu, zejména u vchodů a oken.
  • Čerstvá máta: Pokud máte možnost, rozmístěte čerstvou mámu po místnostech, kde se myši často vyskytují.

Já nejraději používám mátový olej, který se snadno aplikuje a vyrábí. Ale můj kamarád nedá dopustit na aplikaci borových a jedlových větví umístěných ve sklepě. Říká, že je myši nesnáší a rozhodně se v nich ani v jejich blízkosti neusazují. A vyzkoušet můžete i účinnou past z plastového kýble nebo praktický domácí odpuzovač hlodavců z přírodních surovin, jak poradily redaktorky Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti

Myši se úrody ani nedotknou, ze sklepa i skladu je odežene máta

Co dát do pasti na myši, aby se chytly cobydup: Sýr je klasika, pomůže i obilí

Jak zjistit, kde se myši vyskytují

Vyhledejte možná místa vstupu a rozsypte kolem nich sádru nebo mouku – podle stop pak snadno poznáte, zda tudy myši chodí. Utěsněte také všechny otvory kolem potrubí, parapetů apod. a nezapomínejte také pečlivě zavírat dveře. Pro jistotu také můžete na všechna tato místa umístit odpuzovací prostředky, běžně používané proti šatním molů, jejich vůni totiž prý myši také nesnášejí, takže se jim rády vyhnou.

Myši nejsou v našich obydlích právě vítanými návštěvníky – ale pokud vsadíte na vhodné přírodní prostředky, snadno je vyženete. iZdroj fotografie: Pixabay
Myši nejsou v našich obydlích právě vítanými návštěvníky – ale pokud vsadíte na vhodné přírodní prostředky, snadno je vyženete

Použití čpavku proti myším

Web SvětCestovatele zase nedá dopustit na čpavek. Roztok čpavku je podle něj účinný při čištění míst, která myši často navštěvují. Stačí ho přidat do vody, kterou vytíráte podlahu a uvidíte, že vaši domácnost (nebo třeba zahradní kůlnu) budou dlouho obcházet velkým obloukem.

Jak proti výskytu myší v domácnosti bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články