Docela obyčejná sůl vám velmi efektivně pomůže odstranit nečistoty a usazeniny, které se mohou hromadit na dně trouby. Ušetříte tak za čističe.
Trouba patří k nejpoužívanější součástem kuchyni vůbec (alespoň já to tak mám – není snad den, aby nebyla v permanenci). Není tedy divu, že v sobě velmi rychle shromáždí pořádnou dávku mastnoty a špíny. Tyto pozůstatky různých kulinářských počinů se však mohou časem proměnit v odolné usazeniny, které jsou výzvou i pro ty nejúčinnější chemické čisticí prostředky. Odstranit je však můžete mnohem jednodušeji s pomocí kuchyňské soli.
Sůl: nadčasový prostředek
Celý postup začíná podle webu AAzdraví rozsypáním obyčejné kuchyňské soli na dno trouby (snažte se o její co nejlepší rozložení). Následně troubu zahřejte na 100 °C a počkejte, dokud sůl pod jemným působením tepla nezíská zlatavý odstín, což signalizuje zahájení její očistné práce. Jakmile trouba vychladne a sůl dokončí svůj úkol, jednoduše ji odstraňte hrubou stranou houbičky společně s veškerou špínou a mastnotou – půjde to skoro samo. Nakonec vše dočistíte běžným saponátem, vymyjte čistou vodou a vytřete do sucha.
Trik s fólií pro ještě lepší účinek
Pokud potřebujete vyčistit i stěny trouby, pak vám jen rozsypání soli stačit nebude. Pro takový případ doporučuje web iReceptář trik s potravinovou fólií. Stěny navlhčete octem, saponátem nebo jiným zvoleným prostředkem a následně na ně nalepte běžnou potravinou fólii. To je udrží ve vlhku a zajistí, že se uvolní i ta nejodolnější špína. Přibližně po hodině stačí fólii odstranit a vše dočistit houbičkou. Nic víc nebývá třeba.
Další trik nám poradila čtenářka Martina K. z rudky u Kunštátu. „Když se mi nechce troubu dlouho drbat, vložím do ní nerezovou misku, naplním ji vodou a přidám rozkrojený citron. Troubu zapnu na 100 °C a nechám asi hodinu. Vzniklá pára všechny nečistoty uvolní a já už je pak jen dodrbu drátěnkou. Je to levné a ekologické.“ A vyzkoušet můžete i trik s mincí, o jehož provedení informovali Chalupáři-Zahrádkáři nedávno.