Na zahradě vysaďte měsíček lékařský, odežene škůdce i krtky

Měsíček lékařský vám bude nejen skvělou ozdobou, ale i dokonalým pomocníkem. Odežene nejen vaše zdravotní neduhy, ale pomůže i s otravnými škůdci v zahradě.

květy měsíčku i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tato bylina je nejen oblíbenou dekorací mnoha zahrad a záhonů, ale také vyhledávaným pomocníkem, který velmi pozitivně působí na lidské zdraví, jak upozorňuje i portál Zahrádkářskáporadna.cz. Ve skutečnosti existuje však mnohem více důvodů, proč byste si ji rozhodně měli vysadit i na vlastní zahrádce. Zjistěte, jaké jsou její největší přednosti a rozjasněte své záhony jejími zářivými barevnými květy.

Co je měsíček lékařský

Jedná se o bylinu kvetoucí sytě oranžovými květy. Pro své zdravotní účinky je hojně využíván v bylinkářství, medicíně i kosmetice. Jeho jedlé květy jsou navíc dokonalé k přípravě lahodných bylinkových čajů nebo jako ozdoba salátů či jiných pokrmů. Jakmile jej jednou na záhon vysejete, díky samovýsevu vám na místě poroste i v dalších letech (to mám osobně vyzkoušeno a můžu jen doporučit). Můžete si tak užít jeho téměř nekonečnou zásobu. Květy lze používat jak čerstvé, tak i sušené, jak jsme už na webu Chalupáři-Zahrádkáři informovali..

Nahradí zelené hnojení

Zelené hnojení je skvělým nástrojem pro zlepšení struktury a dalších vlastností v půdě. I s tímto vám může pomoci tato krásně kvetoucí bylina. Do půdy doplní spoustu potřebných živin a zlepší její celkovou kvalitu, čímž podloží připraví k dalšímu výsevu nebo výsadbě. Rostoucí plodiny pak budou mít dokonalé podmínky pro svůj růst a vývoj. Výsledkem vám bude opravdu bohatá a chutná úroda.

Zbavte se krtků jednou provždy

Pro mnoho zahradníků jsou krtci nevítanými hosty a v některých případech dokonce úplnou noční můrou. Naštěstí existují i jednodušší způsoby, jak se těchto drobných živočichů zbavit i bez použití nebezpečných chemikálií nebo násilných pastí. Přítomnost měsíčku lékařského je pro tyto tvory natolik nepříjemná, že si raději najdou jiné útočiště. V průběhu roku proto tuto bylinu vysévejte tam, kde se tito škůdci zdržují, a ochraňte svou zahradu před nevzhlednými hromádkami.

měsíček lékařský květ iZdroj fotografie: Pixabay

Měsíčkem proti škůdcům

Mnoho škodlivých druhů hmyzu má silně vyvinutý čich, který jim pomáhá hledat potravu i ve větší vzdálenosti. Toho můžete využít a na své zahradě vysít aromatický měsíček lékařský nebo i další silně vonící byliny, což radí i portál Českéstavby.cz. Výrazně tím snížíte riziko výskytu škůdců, kteří by vás mohli o zbytek úrody snadno připravit.

Proč měsíček vysévat na zahradu

Pokud výsev této byliny rozdělíte do několika etap, bude vám skvělou ozdobou a pomocníkem v průběhu roku. Jak jsme již dříve psali na webu Chalupáři-Zahrádkáři.cz, je možné měsíček vysévat i na podzim. Naše čtenářka Hana F. z Bruntálu potvrzuje: ,,Vysét měsíček lékařský byl skvělý nápad. Zahrada je díky němu nejen krásnější, ale i mnohem zdravější. Navíc jím pravidelně doplňuji svou domácí lékárnu.”

Jaké jsou účinky měsíčku lékařského

K čemu nejčastěji používáte měsíček lékařský vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články