První signál, že lednice nefunguje správně: Námraza většinou nevěstí nic dobrého

Odhalte příčinu tvořící se námrazy v lednici a zbavte se jí jednou pro vždy pomocí obyčejného octu nebo glycerinu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lednice již dnes patří k základnímu vybavení každé domácnosti. Život bez ní si už neumíme představit, proto je rozhodně důležité dbát na její pravidelnou údržbu a také jí věnovat patřičnou péči. Mezi jasné důkazy, že s lednicí není něco v pořádku, je počínající námraza. V tu chvíli určitě zbystřete a problém co nejrychleji odstraňte.

Odhalte nejprve příčinu námrazy

Abyste mohli problém s námrazou v lednici co nejrychleji odstranit, je dobré nejprve odhalit její příčinu. Jedním z mnoha důvodů vzniku námrazy bývají pouze netěsnící dveře chladničky. Mohou být zanesené nečistotami a po jejich odstranění může být v lepším případě po problému. Pokud ne, pátrejte dál.

Další možnost příčiny pro tvorby námrazy v lednici je ucpaný odtok na zadní straně lednice. V takovém případě odtok neumožňuje efektivní odvod vlhkosti a lednice tak nefunguje správně. Zaměřte se také na to, zda svou lednici zbytečně nepřeplňujete, nebo příliš často neotvíráte její dveře. Do lednice pak pouštíte teplo a to ve spojení se studeným vzduchem velmi napomáhá tvorbě námrazy.

Na vyčištění lednice je nejlepší obyčejný ocet

Ze stejného důvodu se také vyvarujte uložení teplých jídel do lednice, nebo nastavení příliš nízké teploty v lednici. Pokud už se však ve vaší lednici námraza objevila, není to nic fatálního. S námrazou v lednici si docela jednoduše poradí obyčejný ocet. Ten jednoduše nařeďte trochou vody a směsí pak lednici kompletně umyjte.

potraviny v lednici iZdroj fotografie: Pexels

Ocet má antibakteriální a dezinfekční účinky a pro takovou činnost je proto více než vhodný. Ovšem pokud vám vadí octový zápach, není nic jednoduššího než provonět lednici například citrónem. Skvěle poslouží za ocet jako náhrada. Základem je udržovat lednici čistou a svěží co nejdelší dobu.

Nové modely lednic jsou už vybaveny technologií No frost, ovšem pokud zrovna vaše lednici takovou vymoženost nemá, určitě nezoufejte a vyzkoušejte některou z technik na zbavení se námrazy. Někteří lidé také doporučují pokrýt zadní část a boky lednice tenkou vrstvou glycerinu a dlouhodobě tak vnitřek lednice ochránit. Je jen na vás čemu dáte přednost. Ovšem nejlepší je vždy problému předejít a včas odhalit jeho příčinu.

Jak často čistíte svoji lednici vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články