Chaos působí na lidskou psychiku spíše negativně, zatímco s pořádkem je to přesně naopak. Takže pokud se chceme cítit na zahradě dobře, měli bychom se soustředit i na drobné detaily, které jí pomohou vdechnout onen dojem uspořádanosti a oddělenosti. Stejně, jako bychom měli oddělovat soukromý život od toho pracovního, musíme totéž dělat i na své zahradě. A jak na to? Pomohou nám nejrůznější obrubníky nebo palisády.
Aby tráva nepronikala do záhonů
Obrubník mezi trávu a záhony patří už na mnoha zahradách ke standardům. A je to dobře, protože nám dokáže významně usnadnit práci. Zabrání totiž přerůstání plazivých oddenků trav a dalšího plevele tam, kde je jednoduše nechceme. Obrubníky mohou být zapuštěné, ale i zcela přiznané – to záleží jen na vás. Doporučujeme je pořídit všude tam, kde je nutné oddělit travní porost od pečlivě udržovaných záhonků. Významně si tak usnadníte práci.
Obrubníky vždy vybírejte tak, aby dobře odolávaly vlhkosti i dalším nepříznivým projevům našeho proměnlivého klimatu. Sázkou na jistotu je rozhodně plast, kterému něco podobného zaručeně nevadí. Máte-li ovšem raději přírodní materiály, může se do vašeho hledáčku vejít i dřevo. V takovém případě však vsaďte na to dobře ošetřené (mělo by mít i nátěr proti houbám). Životnost dřevěných obrubníků však nebývá delší než 5 let.
Jak na správnou výšku
Pokud se rozhodnete vsadit na obrubníky vyvýšené, pak je všechno jasné. Zvolte je tak, jak vám to esteticky přijde nejvhodnější. Mohou tak nad povrch vyčnívat o několik centimetrů, ale třeba i o půl metru. Pravidlo je v tomto případě jen jediné – všechny obrubníky musí být stejně vysoké. A jak je to s těmi zapuštěnými? U těch se ptejte na to, zda jsou vhodné pro použití zahradní sekačky. A pokud ano, zapusťte je tak, aby netvořily překážku.
Vsadit můžete i na živé plůtky
Ovšem obruba záhonů nebo oddělení jednotlivých koutů zahrady nemusí být jen umělá. Spolehnout se můžete i na tu živou. Pokud vám jde o nízký efekt, pak vsaďte třeba na trvalky, které tvoří trsy. Skvělé jsou hvozdíky, rožce a jim podobné. Ovšem dobrou službu vám udělá i zimostráz vždyzelený alias buxus (Buxus sempervirens), který můžete sestřihnout do správné délky. Mezi menší druhy patří Suffruticosa či Elegantissima.
Chtěli byste raději o něco vyšší živý plot? Vhodných kandidátů najdete hned celou řadu. Mezi ty nejlepší patří například oblíbený buk lesní (Fagus sylvatica), případně jeho výrazně zbarvená varieta buk lesní červenolistý (Fagus sylvatica ‚Atropunicea‘).
Jednoduše se pěstuje také habr obecný (Carpinus betulus) nebo trochu méně nápadný, ale přesto velmi pěkný javor babyka (Acer campestre). A chcete-li jedlý živý plot, na kterém si pochutnají ptáci, pak vsaďte na hloh jednosemenný (Crataegus monogyna).