Nepříjemný zápach z bot: Pomohou esenciální oleje nebo provětrání na mrazu

Zápach linoucí se z bot patří k těm nejnepříjemnějším, které známe. Esenciální oleje a provětrání na mrazu jsou dvě možnosti, které mohou pomoci.

i Zdroj fotografie: Lantina / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Boj s nepříjemným zápachem bot je častým problémem, kterému čelí mnoho lidí. Běžné prostředky z drogerie bývají bohužel poměrně drahé, a právě proto si oblibu získaly i mnohé alternativní přístupy. Na jaké z nich se vyplatí vsadit?

Mráz: Přírodní prostředek proti bakteriím

Předpokládá se, že nízké teploty ničí bakterie, a tím snižují nepříjemný zápach, který se line z bot. Proto vložte svou obuv do sáčku a dejte ji ven do mrazivé zimy (nebo ji uložte do mrazáku). Po 24 hodinách máte hotovo. Před dalším nošením je však nezbytné nechat boty zcela vyschnout. Tato metoda je užitečná zejména u bot, které nelze vyprat.

Sušení na slunci a vzduchu

Sluneční světlo a čerstvý vzduch jsou také skvělými přírodními deodoranty. Vystavení obuvi slunečnímu světlu pomáhá vysušit vlhkost a eliminovat bakterie a plísně, kterým se daří ve vlhkém prostředí. Tato metoda nejenže řeší hlavní příčinu zápachu (vlhkost a bakterie), ale je také šetrná k životnímu prostředí.

Nepříjemný zápach z bot může být docela obtěžující, ale existuje několik způsobů, jak mu předcházet nebo ho odstranit. iZdroj fotografie: Pixabay
Nepříjemný zápach z bot může být docela obtěžující, ale existuje několik způsobů, jak mu předcházet nebo ho odstranit.

Jedlá soda: multifunkční deodorant

Jedlá soda je známá svými deodoračními vlastnostmi. Chcete-li ji použít k odstranění zápachu z bot, nasypte několik polévkových lžic do každé boty a nechte ji působit přes noc. Jedlá soda pohltí vlhkost a zápach a zanechá svěží vůni. „Pro přidání vůně smíchejte jedlou sodu s několika kapkami esenciálních olejů, jako je tymián, tea tree, máta peprná, skořice, levandule, eukalyptus apod.,“ poradila nám k tématu čtenářka Iveta L. z Hlučína.

Ovšem měli byste vědět, že esenciální oleje neslouží pouze k dodání vůně; mají také antibakteriální vlastnosti. Pomohou vám tedy hned dvakrát – a to nejenom při péči o boty, ale také při praní – a to nejlépe společně se solí. Můj osvědčený recept jsou dvě lžíce hrubě soli vložené do zásobníku na aviváž. Pak už stačí jen přidat pár kapek esenciálního olej s dezinfekčními účinky (například tea tree, tymián nebo levandule) a hygienicky čisté prádlo je zaručeno.

Nápady na využití rýže v domácnosti

Boty uschnou v zimě jedna báseň, pomůže jim k tomu rýže a sůl

Ocet: silný pohlcovač pachů

Stejně jako jedlá soda je i bílý ocet vynikajícím pohlcovačem zápachu – tedy alespoň podle webu AAzdraví. Jak ho použít? Smíchejte stejný díl octa a vody a roztok nastříkejte dovnitř bot. Před použitím je nechte zcela vyschnout. Kyselá povaha octa pomáhá neutralizovat zápach a dezinfikovat boty.

Sluneční světlo a čerstvý vzduch jsou také skvělými přírodními deodoranty iZdroj fotografie: Pixabay
Sluneční světlo a čerstvý vzduch jsou také skvělými přírodními deodoranty

Pravidelná údržba a ochranné spreje

Podle informací z webu Blesk je nejlepším klíčem k prevenci zápachu obuvi důsledná údržba. Na novou nebo neošetřenou obuv naneste nejméně tři vrstvy ochranného spreje a následně každý měsíc aplikaci spreje opakujte, abyste udrželi jeho účinnost. Ovšem pokud vaše obuv přece jen promokne, je nutné ji nechat řádně vyschnoutK tomu dopomůže obyčejná rýže, o čemž jsme na Chalupáři-Zahrádkáři informovali dříve. A místo speciálního spreje můžete použít třeba i levný i kokosový olej.

Rada za všechny prachy – Jak na zapáchající boty

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o boty?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články