Nevyhazujte zbytky zeleniny, bylinek či ovoce. Můžete si z nich vypěstovat vlastní neomezené zásoby čerstvých plodů

                   

Vlastní ovoce či zeleninu zvládnete jednoduše vypěstovat i v bytových podmínkách. Navíc k tomu nepotřebujete žádnou speciální sadbu, protože bohatě postačí obyčejné zbytky ovoce, bylinek či zeleniny. Ty se stanou základem pro další pěstování a snadno je opět využijete pro vlastní čerstvé potraviny.

Ananas

Jednou z potravin, kterou snadno obnovíte ze zbývající části, která se nekonzumuje, je ananas. Ponechte si vrchol a odlomte několik spodních listů. Důkladně očistěte zbývající část sladké dužiny. Následně vložte připravenou korunku z listů do vody a nechte tvořit kořeny. Ideální bude průhledná nádoba, kdy budete moci pozorovat, jestli se vaše snahy skutečně daří. Až kořeny povyrostou, zasaďte tuto rostlinku do substrátu pro pokojové rostliny a pěstujte. Bude sloužit hlavně jako okrasná pokojová rostlina, protože tvorba plodu by trvala zhruba 2 roky.

iZdroj obrázku: Pixabay

Bazalka

Máte pocit, že vaše bazalka už má to nejlepší za sebou? Novou si jednoduše vypěstujete z několika kousků starší rostliny. Stačí vzít zdravé, čerstvé a zhruba 10 cm dlouhé stonky, na kterých budou alespoň 3 lístky. V horní části ponechte 2 až 3 lístky a umístěte do vody na zakořenění. Pravidelně vyměňujte vodu a za zhruba dva až čtyři týdny můžete začít pozorovat tvorbu kořenů. Tehdy je ideální doba pro zasazení do truhlíku či květináče a těšení se na novou sklizeň lístků.

iZdroj fotografie: Canva

Jarní cibulka

Máte rádi nať z jarní cibulky a nechce se vám vyhazovat cibulku, když na ní může narůst nová nať? Stačí si koupit pár kousků a snadno si novou nať vypěstujete. Stačí malé cibulky ponořit do nádoby s vodou. Stačit bude pouze malé vrstva pro tvorbu kořenů. Až budou kořínky dostatečně velké, můžete cibulku přesadit do truhlíku či květináče a dál pokračovat v pěstování vlastní čerstvé natě.

iZdroj fotografie: Canva

Máta

Podobně dobře koření také máta. Snadno tak získáte víceméně neomezenou zásobu máty pro vytváření chutných a osvěžujících nápojů. Odstřihněte zhruba 8 až 10 centimetrů dlouhé stonky, na kterých budou lístky. Ponechte pouze několik vrchních lístků a ponořte do nádoby s vodou. Až se začnou tvořit kořeny, připravte si vhodné nádoby a nové rostlinky máte jednoduše zasaďte a pokračujte v pěstování.

iZdroj obrázku: Pixabay
Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články