Obří a šťavnaté cibule na dosah, velkou roli odehrají hnojiva s obsahem dusíku

Opravdu bohatou úrodu cibule vám zajistí notná dávka dusíkatých hnojiv. Po této zálivce vám poroste opravdu jako divá.

hnojení cibule i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Není nic lepšího než sklízet čerstvé plody ovoce a zeleniny vypěstované na vlastní zahrádce. Takto si zajistíte zdroj kvalitních potravin plných vitamínů a jen za zlomek ceny. Aby však byla vaše úroda co nejlepší, musíte rostlinám zajistit ty nejlepší podmínky. Kromě základních potřeb je musíte také vyživovat vhodnými hnojivy a ochránit před útoky škůdců.

Jak na pěstování cibule

Ze všeho nejdůležitější je dopřát těmto rostlinám dostatek světla a tepla. Půda v záhonu by také měla být velmi úrodná a dobře propustná, aby nedocházelo k uhnívání kořenů, vzniku nemocí, houbových chorob nebo plísní. Důležité je zvolit také ideální sousedící plodiny. Některé druhy totiž mohou svádět konkurenční boj o živiny, a tím se jejich výnos značně zmenšuje.

Proč listy žloutnou

Listy rostlin fungují podobně jako lidská kůže. Jakmile začnou ztrácet svou svěží zelenou barvu a objevují se na nich žluté nebo hnědé skvrny, ukazuje to na nějaký problém. Abyste mohli strádající cibule zachránit, musíte nejprve odhalit jejich příčinu. Na vině může být dlouhotrvající sucho nebo velké mrazy, které znemožňují kořenům získávat živiny z půdy. Častým problémem je také nedostatek dusíku, který se projevuje právě zežloutnutím listů.

pěstování cibule iZdroj fotografie: Pixabay

Čím cibuli hnojit

Existuje několik přípravků, kterými zdroje dusíku v záhonech opět doplníte, mnohem šetrnější a bezpečnější je však použití přírodních alternativ, které jsou zároveň mnohem ekologičtější a ekonomicky výhodnější. Výživnou zálivku plnou dusíku si doma snadno připravíte a vyjde vás to jen na pár korun. Vyrobte si toto extra účinné hnojivo a vaše cibule poroste jako o závod.

Hnojivo plné dusíku

Vynikající směs plnou dusíku si připravíte smícháním 40 g Azofosky s 10 litry vody. Směs důkladně promíchejte a nalejte ke kořenům jednotlivých rostlin. První hnojení byste měli provést přibližně dva týdny po výsadbě a dále pravidelně opakovat. Dusíkaté hnojivo je možné vyrobit také použitím možné vyrobit také použitím močoviny, slepičího trusu, fermentovaného hnoje nebo vyzrálého kompostu.

Jak pěstovat cibuli a mrkev

Čím hnojíte cibuli v červnu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články