Čím ošetřit rajčata, aby odolala zákeřné plísni: Při včasném zásahu poskytnou úrodu až do pozdního podzimu

Plíseň se obvykle projevuje v druhé polovině léta a někdy zničí až 70 % úrody rajčat a brambor. Braňte se proti ní co nejúčinněji.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nejčastěji jsou nejprve postiženy listy na spodní části stonku, ale tato zákeřná choroba postupně postupuje až na vrcholy výhonků, kde přímo ohrožuje plodnost rostlin. A jak vypadá? Rychle se šíří zejména ve vlhkých podmínkách. Tehdy se na listech objevují hnědé skvrny, pokryté zespodu bílým načechraným povlakem – to není nic jiného než spóry plísní. Na stoncích rostlin se pak tvoří charakteristické tmavě hnědé pruhy.

Pokud panuje vlhké počasí, pak skvrny a pruhy na rajčatech jakoby mokvají, za suchého počasí naopak spíše zasychají. S rozvojem onemocnění se listy zcela zkroutí a úplně seschnou. Poškození se však projevuje i na plodech – zpočátku jde jen o výskyt ojedinělých tmavých skvrn, později začnou rajčata hnít a rozkládat se. To se týká bohužel i zdravě vypadající plodů, ty mohou začít hnít až po utržení.

Jedlá soda proti plísni

Velmi účinným prostředkem proti plísni je v počátku jejího rozvoje jedlá soda. Jakmile tedy zpozorujete první příznaky, neváhejte zakročit. A jak na to? 1 lžíci vody rozmíchejte v litru teplé vody a stříkejte až do skanutí. Ošetření opakujte každé tři dny.

Pokud se přesto bude onemocnění šířit dál, podpořte účinky jedlé sody osvědčeným prostředkem používá se síran měďnatý (20 g na 10 l vody). Pro postřik zvolte zatažený, ale nedeštivý den, pokud možno bez větru a vysokých teplot. A pamatujte si, že pokud do 24 hodin po ošetření zaprší, musí se aplikovaný postřik kompletně zopakovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Prevence proti plísňovému onemocnění

Až budete příští rok rajčata sázet, pak jedině do substrátu ošetřeného phytophoře? Po výsadbě plochu zamulčujte a jak rajčata rostou, postupně z nich odstraňujte spodní listy a přebytečné zálistky. Po obvodu záhonů s rajčaty také vysaďte kukuřici, hrášek nebo fazole – ty dokážou s likvidací spor plísně pomoci, a jako bonus jejich blízkost posiluje imunitní systém rajčat.

Šedá plíseň na bramborách

Ovšem toto onemocnění může postihnout i brambory. A jaká prevence je doporučována u nich? Především použití správných předplodin, jako jsou ředkvičky nebo hořčice. Nechte je vzejít. Poté je posekejte a zbytky zahrabte do půdy. A proč to dělat? Jednoduše proto, že toto opatření až třikrát snižuje riziko infekce brambor phytophorou a jinými houbovými chorobami. Před výsadbou brambor je také vhodné ošetřit půdu vhodným prostředkem.

Aby se minimalizovalo riziko rozvoje plísně, je nejlepší pěstovat odrůdy, které jsou vůči této chorobě odolné. V roli prevence je také možné zvážit aplikaci popela nebo fosforečných hnojiv, a to před nebo během sázení brambor. Myslete také na to, že nadbytek dusíku zpožďuje vývoj brambor, což vede ke zvýšení jejich náchylnosti k plísňovým chorobám. Opatrní proto buďte zejména při aplikaci průmyslových hnojiv, jimiž je možné brambory snadno přehnojit.

Jedlá soda má na zahradě i v domácnosti mnohem více využití. Naučte se například, jak s její pomocí připravit vlastní ochucený sýr. Uvidíte, že po tom kupovaném už nesáhnete

Jak bojujete proti výskytu plísně vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články