Mech v trávníku zrovna není něčím, co bychom na zahradě chtěli. Naopak. Dlouhodobě ho ničí a nedovolí nám vychutnat si chvíle na zahradě naplno. A to jednoduše proto, že si stále připadáme, jako kdybychom chodili po promáčené houbě. Někdy však výskytu tohoto rostlinného vetřelce napomáháme sami jednoduše tím, jak se ke svému trávníku chováme. Na co si tedy dát pozor? Faktorů je několik.
Příčiny výskytu mechu v trávníku
V zásadě bychom mohli důvody, kvůli nimž se mech na naší zahradě vyskytuje, shrnout do několika jednoduchých bodů:
- neadekvátní pH půdy,
- nedostatečná péče o trávník,
- vysoká hladina podzemní vody,
- kompaktní, špatně odvodněné půdy (např. jíl).
Pojďme si jednotlivé body rozebrat podrobně. Těžké a nepropustné půdy brání travním trsům (resp. jejich kořenům) dosáhnout do hlubších vrstev humusu. Tráva je tedy slabá a mech ji snadno udolá. A co pH neboli kyselost zeminy? Mech roste nejlépe na kyselých půdách, tj. s pH pod 6. Pokud je na zahradě máte, pak se u vás velmi pravděpodobně také vyskytne. Problémem může být i příliš řídký výsev trávy, nízké sekání apod.
Zabraňte výskytu mechu na zahradě
Pozor si dejte především na nesprávné shrabování zbytků odumřelých rostlin (na trávníku mohou zůstat jen v podobě jemného mulče). Kamenem úrazu ovšem může být i nedostatečné hnojení, které má za následek kritický nedostatek živin v zemině a samozřejmě také špatný růst trávy, což mechu doslova otevírá dveře. Jako první se pokuste uvolnit půdu tak, že promícháte její svrchní vrstvy s pískem. To udělejte ideálně ještě před zasetím travního semene.
Pokud se u vás nachází mech v oblastech trávníku, kde se snadno tvoří kaluže, zvažte praktickou instalaci podzemní drenáže (nejčastěji jde o jednoduchý systém drenážních trubek). Možné je však i vytvoření povrchové drenáže. Ta má podobu vrstvy štěrku nebo písku, na níž teprve spočívá zemina, na kterou vysejete semena trav. V takových podmínkách nebude mít mech vůbec šanci se uchytit. To vám zaručujeme.
Jak odstranit již uchycený mech
Jestliže budete chtít s tímto nepřítelem bojovat, soustřeďte se na ty správné prostředky. Obvykle je nutné vsadit na speciální herbicidy určené přímo proti mechu. Většinou obsahují síran železnatý, což je přísada, která mech oslabuje a brání mu v růstu. Aby však byl celý postup aplikace účinný, je nutné před ním trávník opravdu krátce posekat. Důvod je prostý – díky tomuto jednoduchému kroku se látka dostane přímo do mechu.
Nebudou jí v tomto totiž bránit stébla trav ani nic jiného. A jak tyto herbicidy proti mechu v trávníku aplikovat? Můžete je postříkat připraveným roztokem nebo vsadit na práškovou aplikaci. Poté však nezapomeňte trávník pokropit vodou. A myslete na to, že prvky železa mohou nepěkně interagovat s betonem nebo kamennými dekoracemi na vaší zahradě. Dochází totiž ke vzniku nevzhledných hnědých skvrn, které je obtížné odstranit.
Půdopokryvné rostliny místo trávníku
Pokud se váš trávník nachází ve stínu a travnímu drnu se tam ani přes tu nejlepší péči nedaří, přestaňte bojovat proti přírodě a vsaďte na stálezelené půdopokryvné rostliny, které ho skvěle nahradí. Skvělým tipem je třeba dekorativní škornice (Epimedium) nebo mochnička (Waldsteinia). Svými květy vás potěší konvalinka vonná (Convallaria majalis) či barvínek menší (Vinca minor) a nádherně sytou zelení zase kopytník evropský (Asarum europaeum). Líbí se vám některá z nich?