Pokud vás v zahradě trápí neodbytní škůdci, jako jsou mšice nebo mravenci, vyrukujte na ně s šikovně použitou cibulí.
Vypořádat se s mšicemi a mravenci v zahradě není vždy jednoduché. Tento drobný hmyz se rychle množí a rostliny ve svém okolí dokáže opravdu rychle zničit. Nemusíte však s nimi bojovat s pomocí chemie – bohatě vám postačí postřik z cibule. Výsledky jsou viditelné během 2 až 3 dnů po aplikaci, což z něj dělá rychlé a efektivní řešení pro vaši zahradu. A jako bonus vás nestojí skoro nic.
Jak si vyrobit postřik na mšice a mravence
Jestliže jste se rozhodli proti tomuto úpornému hmyzu vytáhnout do boje, pak si připravte několik jednoduchých ingrediencí. K výrobě cibulového postřiku na zahradu budete potřebovat:
- 2 hrsti cibulových slupek
- 1 litr vody (plus další vodu na ředění)
Cibulové slupky dejte do vhodné nádoby a zalijte vodou. Nechte je louhovat ve vodě po dobu 8 až 10 hodin nebo přes noc. Po uplynutí této doby roztok sceďte a zřeďte stejným dílem odstáté vody (poměr 1:2). Naředěný roztok přeneste do nádoby vybavené rozprašovačem a ošetřete s jeho pomocí napadené rostliny, přičemž zvláštní pozornost věnujte mladým a zkrouceným listům, protože mšice se pod nimi mají tendenci schovávat. Ujistěte se, že roztok v hojném množství nanesete i na spodní strany listů.
Jak na správnou aplikaci postřiku
Nejlepší je provádět tento postup večer nebo brzy ráno, když slunce ještě příliš nesvítí a nehřeje. V opačném případě mohou rostliny trpět úpalem. Cibulový roztok můžete proti mšicím použít i preventivně. Pravidelně s ním rostliny ošetřujte a přestaňte s tím až 14 dní před předpokládanou sklizní plodů. A proč vlastně funguje? Vůně cibule působí jako přírodní repelent, který účinně drží mšice a mravence na uzdě. Kromě toho je cibule také zcela bezpečná pro vaše rostliny a nijak nepoškozuje užitečný hmyz ani opylovače.
Toto levné řešení vám poskytuje ekologickou alternativu k chemickým pesticidům a umožní vám užívat si zdravou a prosperující zahradu po celé léto. A na co ještě myslet? Určitě na výsledek nespěchejte – viditelné výsledky se totiž projeví během 2 až 3 dnů po aplikaci. A pamatujte si také, že pro zajištění nepřetržité ochrany může být nutné sprej aplikovat každých několik dní a také vždy po silné rose nebo dešti. Prostředek však nelze připravovat do zásoby – rychle totiž ztrácí svou účinnost.
Na co ještě myslet
I když je postřik z cibule obvykle pro zahradu bezpečný (a negativně neovlivňuje ani životní prostředí), je vždy dobré ho nejdříve vyzkoušet na malé ploše vašich záhonů nebo ovocného sadu před tím, než jej plošně aplikujete. Toto opatření pomáhá zajistit, že vaše zahrada opravdu neutrpí žádnou újmu, což byste zcela jistě nechtěli. Lze ho také aplikovat i na nevyužité záhony, a to jako obnovující prostředek pro vylepšení půdy.