Příprava oken na zimu: Jednoduché nastavení zařídí lepší izolaci

Současná situace nutí většinu z nás šetřit, a to zejména na energiích. Pokud před zimou věnujete trochu pozornosti oknům, můžete výrazně ušetřit na teple.

Skrytá funkce oken důležitá v zimě i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

S příchodem zimních měsíců je na místě zajistit, že vaše obydlí bude na chladnější část roku dokonale připravené. Jedním z nejdůležitějších úkonů je údržba a příprava oken. Budou-li okna správně těsnit, můžete tím výrazně omezit únik tepla z bytu a finančních prostředků z vašeho konta. Snížit náklady na vytápění vám pomůže pravidelná údržba oken a jednoduché triky v jejich seřízení.

Okna umyjte a zkontrolujte těsnění

Zanedbaná a špatně těsnící okna mají za následek nejen únik tepla z bytu, ale také objevující se plíseň v jejich okolí, která může být i zdraví nebezpečná (jak správně větrat a zabránit jejímu výskytu v bytě, popsali Chalupáři-Zahrádkáři). Okna pořádně umyjte, popřípadě namažte kování a zkontrolujte jejich těsnění – stačí ho zmáčknout a pozorovat, zda se do několika vteřin vrátí do původního stavu, radí web Pramos. Pokud tomu tak není, potřebují okna seřízení.

Se zkouškou těsnění pomůže papír

To, zda okna správně těsní, jsme v redakci vyzkoušeli za pomoci kousku papíru, jak nám poradil pan Ondřej ze Sokolova: „Nejprve okno otevřu, mezi rám a křídlo vložím list papíru nebo novin a zase zavřu. Pokud jde papír snadno vytáhnout, je třeba okno dotáhnout.“ Vzhledem k tomu, že hned dvě okna v redakci těsnila špatně, vrhli jsme se na jejich seřízení. Nic na tom není, jen je třeba postupovat opatrně a dodržovat zásady bezpečnosti. Odborník ve videu ukazuje, jak správně panty a ložiska utáhnout.

Instalace nových oken iZdroj fotografie: Pexels
Při údržbě oken dodržujte zásady bezpečnosti

Seřízení okna zabere jen chvilku

Pozornost věnujte také nastavení čepů, které najdete na rámech okna. I ony potřebují seřízení, jak radí web Tn.nova. Při nákupu bývají tradičně okna nastavena tak, aby umožňovala proudění vzduchu do místnosti. Imbusovým klíčem pak stačí změnit polohu čepu. Díky tomu bude okno lépe přiléhat a vzduch do bytu nebude ani proudit, ani z něj utíkat. A pokud se již chystáte na předvánoční mytí oken, inspirovat se můžete triky čtenářky Jaroslavy, která je pro web Chalupáři-Zahrádkáři sepsala.

Co děláte s okny na podzim vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články