Jaroslava (48) poradila, jak na zářivě lesklá okna: „Mám je stále čistá, od května jsem je nemyla“

Pokud se nechcete trápit se zdlouhavým mytím oken, vsaďte na postup od čtenářky. Vyčistíte je rychle a opravdu na dlouhou dobu.

Jaroslava (48) poradila svůj osvědčený recept na zářivě lesklá okna i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Každé jaro svá okna umývám opravdu pečlivě,“ začala svůj dopis čtenářka. Jaroslava (48). „Ale ať jsem se pokaždé snažila sebevíc, všimla jsem si, že i po lehkém mrholení se mi skla na oknech opět pokryla nevzhledným filmem, takže bylo zřejmé, že moje snaha je marná. Pak jsem však přišla na novinku, píše naše čtenářka Jaroslava.

Nečekané setkání v obchodě

Jednoho dne, když jsem čekala v obchodě ve frontě na další lahvičku čisticího prostředku na sklo, jsem se dala do řeči s ženou stojící vedle mě. Vypadala přátelsky a přístupně a já si nemohla pomoct, ale vypověděla jsem jí své trápení s čištěním oken. K mému překvapení měla radu, která zcela změnila můj přístup k mytí oken.

Žena mi vysvětlila, že používání sprejů a čisticích roztoků na sklo může ve skutečnosti vytvořit na povrchu skla tenký film, který je sice užitečný pro zrcadla, ale pro okna je škodlivý. Tento neviditelný film přitahuje prach, který je velmi dobře viditelný zejména po dešti. Místo toho mi navrhla přírodní a bezchemický přístup k čištění oken.“

Jaroslava (48) poradila svůj osvědčený recept na zářivě lesklá okna iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak umýt okna přírodně

Podle ní, pokud okna nejsou nijak silně znečištěná, stačí k jejich účinnému vyčištění jen horká voda. „Ta dokáže smýt nečistoty a prach, aniž by na sklech zanechala škodlivé zbytky. V případě odolnějších skvrn je pak vhodné aplikovat silný nálev z černého čaje. Třísloviny obsažené v čaji pomohou rozpustit jakýkoli přetrvávající film z předchozích mytí a poradí si i s odolnější špínou.

S nadšením jsem vyzkoušela tuto novou techniku a nemohla jsem se dočkat, až uvidím výsledky. Vyzbrojena horkou vodou a čisticím roztokem s obsahem čaje jsem se znovu pustila do čištění oken. K mému úžasu se okna leskla a zářila jako nikdy předtím a zůstala čistá a průhledná i po lehké přepršce.

Jednoduchý trik pro mytí oken iZdroj fotografie: Depositphotos

Postup můžete ještě vylepšit

Tím však moje cesta za lepším a ekologičtějším čištěním oken neskončila. Učarovala mi i směs vody a kukuřičného nebo bramborového škrobu, kterou jsem nastříkala na okna a nechala zaschnout. Věřte nebo ne, ale tahle směs po sobě zanechala okouzlující lesk a přidala další vrstvu ochrany proti prachu a skvrnám od vody. Nemohla jsem té proměně uvěřit! Moje okna zůstala čistá a čirá po celé měsíce a zdálo se, že se na skle už ani neusazuje prach.

Dokonce i dešťové kapky sklouzly beze stopy a zanechaly moje okna bez poskvrny. Dnes je už červenec a já na nové mytí opravu nemusím sáhnout – myslím si, že až do Vánoc to třeba nebude. Inspirujte se a využijte sílu horké vody, černého čaje a škrobu, které společně dodají vašim oknům zářivý a dlouhotrvající lesk. Uvidíte, že to stojí za to.“ Uzavírá. A pomoci může i ocet.

Jak myjete okna ve svém domě či bytě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články