Česnek vydrží čerstvý klidně celý rok, stačí mu před skladováním upálit kořeny

Tento jednoduchý trik vám zajistí, že vám česnek vydrží uskladněný dlouho. Už žádná plíseň, ani růst nových klíčků. Stačí při jeho ukládání dodržovat tato pravidla.

paličky česneku i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Česnek patří mezi nejzdravější plodiny, které si můžete snadno vypěstovat na vlastní zahrádce. Oblíbený je především pro velké množství vitamínů a dalších prospěšných látek, kterými velmi prospívá lidskému organismu. Jedinečná je i jeho lehce pikantní chuť. Abyste měli zásobu této zázračné suroviny vždy po ruce, internetový portál TopRecepty doporučuje zaměřit se na jeho správné skladování. Tuto geniální metodu už používala i moje babička.

Jak na skladování potravin

Aby vám uložené ovoce a zelenina vydržely čerstvé a poživatelné opravdu dlouho, musíte při tom dodržovat určitá pravidla. Především je důležité zamezit do místnosti vstup myším a jiných hlodavců, kteří by vám mohli uloženou úrodu ujídat i znečišťovat. Důležité je také zajistit uloženým potravinám ty nejlepší podmínky, aby nedocházelo ke vzniku hniloby nebo plísní, na což jsme upozorňovali již dříve na Chalupáři-Zahrádkáři.

Jak česnek správně skladovat

Nejlépe se česneku bude dařit, pokud jej uložíte na tmavé a chladné místo. Pozor si však dejte na vlhkost, která může být opravdu velkým problémem, jak už dříve psali na Chalupáři-Zahrádkáři. Pokud jej chcete uložit do sklepa, ujistěte se, že je v něm zajištěna výměna vzduchu. Tím předejdete hromadění nadměrné vlhkosti, a prodloužíte jeho trvanlivost.

česnek iZdroj fotografie: Freepik
Díky tomuto triku vám vydrží česnek uskladněný klidně i celý rok

Skladujte pouze zdravé kousky

Než se rozhodnete česnek uskladnit, napřed důkladně zkontrolujte jeho stav a veškeré poškozené, nemocné nebo napadené kousky odstraňte nebo zkonzumujte co nejdřív. Zdravé paličky česneku lze uskladnit hned několika způsoby a v případě, že je vaše úroda opravdu velká, můžete její část naložit do octu nebo vína, jak doporučuje i internetový portál Deník.

Čerstvý česnek až do jara: Babiččina zlatá technika skladování, díky které vydrží klidně až půl roku

Trik se svíčkou

Po sklizni česneku jej musíte napřed nechat důkladně vyschnout. Za tímto účelem jej lze rozložit na teplé a slunné místo nebo na pár dní zavěsit do dobře větraného prostoru. Jakmile proschne, připravte si parafínové svíčky nebo zapalovač či sirky. Každou paličku česneku napřed suchým hadříkem nebo jemným kartáčkem očistěte a pomocí svíčky nebo hořáku opalte jeho kořínky. Na tuto metodu nedá dopustit ani naše čtenářka Michaela S. z Vítkova: „Kořínky česneku vždy před uložením opálíme a díky tomu vydrží uskladněný klidně celý rok.“

Jakým způsobem skladujete česnek, aby vám co nejdéle vydržel, vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články