Ořechové listy nevyhazujte, na zahradě vám poslouží jako skvělé hnojivo

Aby ani lístek z ořechu nepřišel nazmar, naučte se tento specifický zahradní odpad správně zpracovávat. Může z nich být i hnojivo.

Ořešákové listy nevyhazujte, na zahradě poslouží jako skvělé hnojivo i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Když přijde podzim a začne opadávat listí ořešáků, mnoho lidí to vnímá jako nepříjemnost, protože je třeba je shrabat, posbírat a zlikvidovat. Tyto zdánlivě obtěžující listy však mohou být neocenitelným zdrojem výživy pro vaši zahradu. Listy ořešáku (respektive popel, který z nich vzniká při spalování) mohou být přírodním a velmi účinným hnojivem, jak informuje web Unian.

Popel z listů ořešáku bohatý na živiny

Listy vlašských ořechů jsou zdrojem cenných minerálů, které jsou nezbytné pro růst rostlin. Popel z listů vlašských ořechů obsahuje draslík, vápník, fosfor, hořčík a další prospěšné prvky, které významně přispívají k rozvoji rostlin. Nedostatek těchto živin může vést ke snížení výnosů a nižší kvalitě ovoce a zeleniny. Návod na hnojení popelem jsme na stránkách Chalupáři-Zahrádkáři popsali zde.

Neutralizace kyselosti půdy

Další pozoruhodnou výhodou používání popela z ořechových listů je jeho schopnost neutralizovat kyselost půdy (tak je nejčastěji používám já). To je klíčový faktor pro udržení optimálních podmínek pro celou řadu plodin. Příliš kyselé půdy mohou bránit růstu rostlin a příjmu živin. Ovšem pokud bojujete s plevelem, tak se vám ořešákové listy mohou také skvěle hodit, a to díky obsažené účinné látce juglonu – návod na jejich použití jsme na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři již popsali.

Použití vlašských ořechů je osvědčenou účinnou lidovou metodu na plevel iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud nevíte, co si počít se spadanými listy z vašeho ořešáku, zkuste jim propůjčit funkci hnojiva – stačí jen vědět, kde je použít

Jak vytvořit popel z ořechových listů

Chcete-li využít potenciál listů vlašských ořechů jako přírodního hnojiva, musíte udělat několik jednoduchých kroků:

  • Na podzim sesbírejte spadané listí ořešáku spolu s větvemi a dalšími zbytky stromů. Než budete pokračovat, ujistěte se, že je listí suché.
  • Rozdělejte kontrolovaný oheň, například ohniště nebo vyhrazené místo na zahradě, a vhoďte do něj ořechové listí. Oheň by měl hořet tak dlouho, dokud se listy zcela nepromění v popel.
  • Po úplném spálení a vychladnutí listů vzniklý popel posbírejte.

Použití popela z ořechových listů na zahradě

Před výsadbou rovnoměrně rozprostřete popel z ořechových listů po záhonech. Tím zajistíte, že půda bude obohacena o důležité minerály a získá vyrovnanou hladinu pH, což vytvoří ty nejlepší předpoklady pro zdravý růst rostlin. U již pěstovaných rostlin můžete popel z ořechových listů nasypat kolem základny každé rostliny. Jemně jej zapracujte do půdy v okolí kořenů. Já popel z ořechových listů také přidávám do kompostu. Zlepšuje jeho kvalitu.

Aby ani lístek z ořechu nepřišel nazmar, naučte se tento specifický zahradní odpad správně zpracovávat iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby ani lístek z ořechu nepřišel nazmar, naučte se tento specifický zahradní odpad správně zpracovávat

Péče o trávník prostřednictvím popela

„Popel z ořechových listů může být prospěšný i pro váš trávník,“ napsal nám do redakce čtenář Radim K. z Uničova. „Snižuje kyselost půdy a působí jako fantastické hnojivo pro trávu. A pomáhá také s udržování optimální hladiny pH, které brání růstu mechů.“ A listí jako takové můžete využít i v medicíně, například web iReceptář radí z něj udělat víno.

Jak zpracováváte listí z ořešáku vy?

Zdroj:
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články