Už žádné bzučení: Otravné mouchy pochytá domácí medová past

Mouchy patří k létu stejně neochvějně jako vysoké teploty nebo návštěva koupaliště. Doma však vítané nejsou – vyrobte proti nim past.

Mouchy se v domě neukáží, stačí vsadit na sílu správných esenciálních olejů i Zdroj fotografie: Prokop Racek / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Mouchy se často stahují do našich domovů. A není divu – obvykle zde nacházejí pohodlně dostupný zdroj potravy v podobě různých zbytků a částečně snědeného jídla. Pokud se vám nechce každou z nich honit s plácačkou, může vám pomoci jednoduchá domácí past na mouchy z medu.

Kdy se mouchy v domácnosti objevují

Mouchy domácí mají tendenci se v domácnostech objevovat, jakmile teplota stoupne nad 20 stupňů Celsia. Velmi rády se uchylují do bytů a domů, protože tam jsou podmínky pro jejich přežití příznivější než venku. Tyto prostory jim navíc poskytují mnoho příležitostí, jak si bez námahy najít potravu (například zbytky jídla a odpadky). Jejich přítomnost však není jen obtěžující, může být dokonce i škodlivá. Mouchy totiž kontaminují potraviny a přenášejí různé bakterie, které mohou být pro člověka nebezpečné.

Jak se tedy můžete much zbavit? Existuje několik metod boje proti nim. Samozřejmě je můžete pronásledovat se specializovanou plácačkou na mouchy a jednu po druhé je ubíjet, ale to může být časově náročné a nervy drásající. Další možností je instalace klasické mucholapky. Ta má však značnou estetickou nevýhodu – ze stropu visí několik centimetrů dlouhá žlutá páska a jako bonus se na ní začnou brzy kupit i muší mrtvolky v různém stádiu rozkladu. Pokud se tomu chcete vyhnout, zkuste si vyrobit domácí medovou past.

Jak si vyrobit past na mouchy

K výrobě domácí pasti na mouchy budete potřebovat plastovou láhev, med, cukr a vodu. Zde je návod, jak na to:

  • Plastovou láhev rozřízněte na polovinu.
  • Smíchejte 1 lžíci medu se 4 lžícemi cukru a 100 ml vody.
  • Jakmile jsou přísady důkladně promíchány, nalijte směs do spodní poloviny láhve.
  • Přikryjte spodní polovinu horní polovinou láhve a dbejte na to, aby hrdlo směřovalo směrem dovnitř.

Lapače umístěte na okenní parapety a balkony a máte hotovo. Sladká vůně přiláká mouchy a ty se nakonec v tekutině utopí. Nezapomeňte ovšem past pravidelně vyprazdňovat a čistit, aby se zachovala její účinnost.

Otravné mouchy v domácnosti efektivně pochytá medová past iZdroj fotografie: Chris Sorge / Creative Commons / CC BY-SA 2.0.

Pomůžou i ta správná aromata

K odrazení much od vstupu do domu můžete využít také některé vůně. Na okenní parapety umístěte například rozmarýn, levanduli, bazalku nebo meduňku. Velmi oblíbená je také citronová tráva alias citronella, ale ta funguje jen ve formě esenciálního oleje. Samotná tráva žádné odpuzující účinky nemá. V blízkosti oken a dveří můžete také použít různé esenciální oleje nebo vonné svíčky. To vše vytvoří přirozenou bariéru, kterou se mouchy budou zdráhat překročit.

A vyzkoušet můžete i trik ze Sicílie se sáčkem, vodou a mincemi. Použitím těchto domácích prostředků můžete úspěšně chytat a odpuzovat mouchy, aniž byste museli používat škodlivé chemikálie nebo drahé komerční výrobky. Získejte zpět kontrolu nad svým obytným prostorem a dejte sbohem bzučícím vetřelcům – letošní léto bude díky tomu mnohem příjemnější.

Jak obtížný hmyz vyháníte z domácnosti vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články