Pokud přijdou mrazy neočekávaně nebo jsou silnější, než jste čekali, nezoufejte. Řadu rostlin můžete šikovným postupem ještě zachránit.
Až přespříliš chladné dny mohou pro choulostivé rostliny na zahradě znamenat pohromu, protože po sobě zanechávají mrazem spálené listy, zvadlé stonky a poškozené kořeny. Nemějte však obavy – pokud víte, jak na to, můžete své rostliny efektivně zregenerovat a před dalšími výkyvy počasí je ochránit.
Poškozená místa pečlivě prořežte
Odumřelá nebo poškozená místa na rostlinách je třeba prořezat, podle webových stránek RHS však záleží na načasování. Úplně odumřelé stonky lze ořezat celé, zatímco u těch živých je nutné odstranit pouze části poškozené mrazem. „Zastřihnutí poškozených míst podpoří zdravý růst po návratu teplejšího počasí. A nejen to. Pokud mráz spálil rostliny s měkkými stonky, můžete tímto úkonem zabránit hnilobě, která by mohla mít mnohem ničivější následky,“ radí zahradník Jiří T. z Českých Budějovic.
„S plným prořezáním však počkejte na teplejší počasí. Předčasný řez by mohl rostliny vystavit dalšímu poškození mrazem. Odumřelé listy tvoří poměrně slušnou izolační vrstvu, proto je rozumné je nechat být, dokud si nebudete jisti, že hrozba mrazů úplně pominula.“
Zálivka? Ano, ale opatrně
Zalévání zamrzlé půdy může poškození mrazem spálených rostlin ještě zhoršit. Proto s tímto úkonem počkejte až do chvíle, kdy zemina dostatečně rozmrzne. A to nejlépe ráno – večerní zálivka by mohla naopak celý problém ještě umocnit.
Ochrana proti budoucím mrazům
A pokud nechcete, aby se tento problém opakoval, pak zranitelné rostliny zakryjte před příchodem špatného počasí prodyšnou látkou (ideální je použít mrazuvzdornou tkaninu nebo netkanou textilii, radí web LoveTheGarden). Ovšem je-li příliš teplo, raději je odstraňte. Mohly by totiž u rostlin způsobit předčasné rašení, což určitě nechcete. Mráz však není jen nepřítel – s jeho pomocí můžete zlikvidovat třeba nenáviděné slimáky. Chalupáři-Zahrádkáři o tom psali nedávno.