Abyste se těšili z barevné a chutné úrody paprik, která by mohla vydržet až do prvních mrazů, musíte je právě teď správně vyživit.
Pěstování paprik patři mezi zahradnické majstrštyky. Existuje celá řada různých strategií, které vás mohou dovést k úspěchu. Ovšem v popředí by vždy měly stát podmínky, které této zelenině dopřejete. Pamatujte si proto, že papriky milují slunce a ke svému růstu potřebují dlouhé a teplé vegetační období. A co dělat, když se počasí venku začíná kazit?
Sladká medová zálivka
Přírodní podpora pro prosperující papriky se ukrývá ve vaší kuchyni. Když se vám zdá, že vaše plodová zelenina už není v tak dobré kondici jako dřív, bude se jí hodit med. Rozpuštěním čajové lžičky medu v jednom litru vody a jeho použitím k zalévání rostlin jim můžete dodat důležité živiny a přírodní růstové stimulátory (přesně ty se totiž v medu nacházejí), jak píše web GardeningKnowHow. Tuto směs aplikujte dvakrát s týdenním odstupem, abyste rostliny omladili a podpořili jejich růst.
Co si ještě pohlídat
Paprikám se daří v dobře propustné a úrodné půdě. Proto doplňte záhon domácím kompostem nebo dobře uleželým hnojem, abyste paprikám dodali potřebné živiny. A zásadní je i pravidelná zálivka, a to zejména v období sucha – ale pozor na přemokření! „Mulčování kolem rostlin pomůže udržet půdní vlhkost a potlačit plevel. Já osobně je prostě obložím slámou a mám hotovo na celou sezónu,“ říká k tématu zahradník Libor N. z Třebše.
Pro případ nečekaně chladných nocí si připravte i nějakou formu přikrývky, která rostliny ochrání. Může to být jednoduchá fólie nebo strukturovanější krycí plachta, jak radí web MasterClass. Opravdu se to vyplatí – pokud totiž papriky jednou prostydnou, už je nezachráníte.
Jak získat semena paprik
A pokud si chcete stejnou odrůdu paprik uchovat i pro příští rok, nezapomeňte získat jejich semena jak na to? I s tím nám poradil pan Libor. „Vyberte si plně zralé papriky z nejmohutnějších rostlin. Tyto papriky by měly být už plně vybarvené. Poté plod opatrně rozřízněte, vyjměte semena a rozložte je na papírovou utěrku, aby se asi týden sušila na teplém a suchém místě.
Poté je uložte do označené vzduchotěsné nádoby na chladném a suchém místě, dokud nebudete připraveni je znovu zasadit. Tím nejen ušetříte peníze, ale také pomůžete zachovat genetickou rozmanitost svých oblíbených odrůd.“ A skvěle vám mohou pomoci i kvasnice obsahující prospěšné mikroorganismy, jak už Chalupáři-Zahrádkáři také psali.