Pavouky v domě nemusíte akceptovat jako nutné zlo. Naopak – pokud vše uchopíte za ten správný konec, můžete je rychle vyhnat.
Podstata boje mezi klidem našich domovů a vytrvalostí pavouků nespočívá v konfrontaci, ale ve vytvoření prostředí, které je jemně přesvědčí, aby se drželi dál. Tak mi to alespoň vždy vysvětlovala moje babička – byť to říkala trochu jinak. „Prostě se jim tady nesmí líbit, holka, jinak se jich nezbavíš,“ reagovala vždycky na můj vyděšený jekot (a následně vynesla pavouka na lopatce). A jak tedy těmhle nepříjemným stvořením pobyt v domě znepříjemnit?
Mytí oken octem
Zařaďte do své rutiny mytí oken obyčejný ocet. Ten jako přírodní odmašťovač nejenže zanechá vaše okna lesklá, ale také vytvoří skvělou aromatickou bariéru proti pavoukům. Ti ho totiž úplně nenávidí, jak uvádí web TN.
Pro cílenější přístup lze zředěný ocet použít k mytí okenních rámů zvenku i zevnitř. Tato aplikace vytvoří bariéru, kterou se pavouci zdráhají překročit (to jsem na vlastní oči pozorovala několikrát), takže k vám domů ani nevlezou. Pomůže vám také směs bílého octa a vody smíchaných v poměru 1:1. Tu stačí nastříkat na místa náchylná k výskytu pavouků – působí rychle, za chvíli v žádném koutě nebude ani pavučinka. Pro delší účinek pak můžete umístit na tahle místa víčka od PET lahví, do nichž ocet nalijete.
Proti pavoukům přírodně
Vsadit však můžete i na jiné triky. Například naše čtenářka Michaela D. ze Slatiňan nedá dopustit na citronovou kůru, jak už Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti informovali. A vyzkoušet můžete i citrusový esenciální olej (nebo třeba ten levandulový). Používá se stejně jako ocet (jen okna vám příliš neumyje, tady jeho aplikaci raději vynechte).
Kde se pavoukům líbí? V krabicích
Ovšem pokud se chcete těchto nepříjemných návštěvníků zbavit opravdu na dlouho, jen ocet vám stačit nebude. Web Deník doporučuje eliminovat místa, kde se jim může líbit – tedy například různé papírové krabice. Vaším společníkem je také pravidelný úklid. Pavouci mají totiž rádi klid – a když ho nemají, přesunou se jinam.