Nač ji kupovat v obchodě: Pěstování majoránky je hračka, vyroste už za 4 týdny

Ať už se používá v kuchyni nebo jako přírodní lék, majoránka je všestranným a prospěšným doplňkem každé domácí zahrady.

i Zdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Majoránka, vědecky známá jako Majorana hortensis nebo Origanum majorana, je nádherná a aromatická bylina podle webu EpicGardening blízce příbuzná oreganu, tymiánu a mátě. Tato bylinka nejen obohacuje kulinářské pokrmy, ale přináší také řadu léčivých účinků, takže určitě nesmí chybět na žádné zahradě.

Bylinné potěšení pro každého

Majoránka je jednoletá rostlina, které se daří na teplých a slunných místech. Obvykle dorůstá do výšky 20-60 cm a má oválné, protilehlé listy s drobnými bílými květy, které tvoří jakési střapce. Celá rostlina vydává příjemnou vůni a je plná antioxidantů, vitaminů a minerálních látek. Je známá zejména pro své uklidňující účinky na trávicí systém a schopnost zmírňovat stres a dýchací potíže.

25 rostlin, které na vaši zahradu přitáhnou včely, motýly a další užitečný hmyz – tipy na dřeviny i byliny

Pěstování majoránky je nejen jednoduché, ale také prospěšné. Tato odolná bylina se dobře přizpůsobuje různým podmínkám. iZdroj fotografie: Pixabay
Pěstování majoránky je nejen jednoduché, ale také prospěšné. Tato odolná bylina se dobře přizpůsobuje různým podmínkám.

Ideální podmínky pro pěstování majoránky

Kde pěstovat majoránku? Tato oblíbená bylinka dává přednost teplým, slunným místům, ideálně chráněným před prudkými větry. Daří se jí v dobře propustných, hlinitých až písčitých půdách bohatých na organické látky. Tato bylina špatně snáší chlad, proto se často pěstuje v nádobách, které lze v chladnějších měsících přemístit do interiéru – anebo je k ní přistupováno prostě jako k letničce, což preferuje třeba i web BonniePlants.

Výběr správné půdy a stanoviště

Pro výsev vyberte místo, na které dopadá po většinu dne plné sluneční světlo. Půdu připravte tak, že do ní přimícháte velké množství kompostu nebo starého hnoje, abyste zlepšili úrodnost a odvodnění. Vyhněte se těžkým jílovitým půdám a místům, kde stojí voda, protože majoránka takové podmínky opravdu nemá ráda.

Bylinka jménem saturejka nesmí doma o Vánocích chybět. Pomůže se strávením mastných jídel a nabídne i další benefity

Nač ji kupovat v obchodě: Pěstování majoránky je hračka, vyroste rychle iZdroj fotografie: Pixabay
Nač ji kupovat v obchodě: Pěstování majoránky je hračka, vyroste rychle.

Semena vysévejte mělce, jen lehce je zasypte zeminou. Půdu udržujte vlhkou, ale ne přemokřenou. Jakmile se majoránka trochu povytáhne, zaštípněte ji – tím podpoříte její růst. První voňavé lístky je mnohdy možné sklízet už za 4 týdny, lepší však bude, když se sklizní chvíli počkáte. Získáte tak lahodnější a mnohem aromatičtější nať. A stejně snadno si můžete vypěstovat i tymián, jak už Chalupáři-Zahrádkáři také psali.

Jaké bylinky nejraději pěstujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články